Enefit zbuduje farmę wiatrową o mocy 100 MW. Bez wsparcia

Enefit zbuduje farmę wiatrową o mocy 100 MW. Bez wsparcia
Enefit Green

Estońska firma, która jest aktywna m.in. na polskim rynku OZE, tym razem przejęła projekt farmy wiatrowej w Finlandii, który zostanie zrealizowany bez publicznych subsydiów czy gwarancji sprzedaży energii. Obecnie estoński inwestor rozpoczyna też budowę innej, niesubsydiowanej farmy wiatrowej, która powstanie na Litwie i w której wykorzysta turbiny o jednostkowej mocy aż 5,3 MW.

Należąca do estońskiej grupy energetycznej Eesti Energia spółka Enefit Green sfinalizowała przejęcie projektu wiatrowego Tolpanvaara o mocy 100 MW, który dotąd by rozwijany dotąd przez dewelopera Metsähallitus.

Projekt ma status gotowego do budowy i wkrótce Enefit ma ogłosić postępowania konieczne do uruchomienia etapu konstrukcji, a obecnie Estończycy szukają odbiorców energii, z którymi podpiszą długoterminową umowę PPA.

REKLAMA

Farma wiatrowa ma składać się z 22 turbin o łącznej mocy nawet 100 MW. Oznacza to możliwość zainstalowania turbin o jednostkowej mocy 4,5 MW.

Enefit był już wcześniej obecny na fińskim rynku energii, gdzie od 2018 roku sprzedaje energię elektryczną dla gospodarstw domowych.

Obecnie Enefit rozpoczyna ponadto realizację farmy wiatrowej o mocy 68,9 MW, która powstanie w pobliżu miejscowości Tyszki na Litwie.

Farma wiatrowa zostanie uruchomiona w roku 2022 i ma produkować w skali roku 235 GWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię 80 tys. litewskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Będzie to nie tylko największa farma wiatrowa na Litwie, ale także pierwsza, która zostanie zrealizowana bez rządowych subsydiów i gwarancji sprzedaży energii.

Kolejna akwizycja na rynku OZE wykonana przez Enefit wpisuje się strategię grupy Eesti Energia, która do 2024 roku ma zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym do 43 proc.

W sytuacji braku rządowego wsparcia realizację tej inwestycji i pozyskanie na nią finansowania umożliwi umowa PPA, w ramach której energię w okresie 10 lat, do roku 2032, będzie kupować estońska grupa energetyczna Eesti Energia. Kredyty na tę inwestycję przyzna bank SEB.

Obecnie Enefit posiada odnawialne źródła energii w postaci 20 farm wiatrowych i 36 elektrowni fotowoltaicznych, które są zlokalizowane w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce.

Ostatnio spółka podała, że w sierpniu wyprodukowała w sumie 55 GWh energii elektrycznej, a w pierwszych ośmiu miesiącach br. produkcja wzrosła do 876 GWh, co oznacza wzrost o 18 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.