Izraelski fundusz postawi farmy wiatrowe w Wielkopolsce

Izraelski fundusz postawi farmy wiatrowe w Wielkopolsce
Statkraft

DNB Bank Polska przyznał kredyt na budowę elektrowni wiatrowych, które w województwie wielkopolskim zbuduje deweloper Helios Energy Investments Fund i które posiadają gwarancje rozliczeń energii w systemie aukcyjnym.

DNB Bank Polska podpisał opiewającą na 155 mln zł umowę na finansowanie budowy i działalności farm wiatrowych realizowanych w Wielkopolsce przez spółkę Wilko 5 będącą częścią funduszu Helios Energy Investments.

Na inwestycję finansowaną przez DNB złoży się pieć farm wiatrowych o całkowitej mocy 26 MW, które mają wytwarzać w skali roku około 100 GWh energii elektrycznej. Elektrownie wiatrowe staną w odległości około 100 km na południowy wschód od Poznania.

REKLAMA

DNB Bank Polska zapewni dla tych inwestycji finansowanie w postaci kredytu terminowego i na obsługę VAT. Ponadto DNB będzie pełnił rolę agenta kredytu i zabezpieczeń w transakcji, a także banku rozliczeniowego i zabezpieczającego ryzyka stóp procentowych i kursów walutowych.

Helios Energy Investments Fund z sukcesem złożył oferty w aukcji w grudniu 2019 roku i planują rozpocząć produkcję energii na początku 2022r. Przez 15 lat po uruchomieniu produkcji energii farmy wiatrowe będą posiadać zagwarantowane prawo do rozliczenia ujemnego salda dla większości generacji.

Utworzony w 2010 roku fundusz Helios Energy Investments z biurami w Londynie i Tel-Awiwie zarządza pięcioma subfunduszami i kilkoma wehikułami ko-inwestycyjnymi.

Portfel funduszu obejmuje projekty o mocy ponad 600 MW obejmujące takie sektory jak fotowoltaika, wiatr, biogaz czy przetwarzanie odpadów w energię, zlokalizowane w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polsce, Włoszech, Holandii i Izraelu.

REKLAMA

To trzeci projekt wiatrowy finansowany przez DNB Bank Polska w ramach systemu aukcyjnego i czwarty w sektorze odnawialnych źródeł energii, od czasu wejścia w życie nowego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. 

W 2019 roku DNB współorganizował i uczestniczył w finansowaniu największego projektu wiatrowego w Polsce, który dotąd otrzymał wsparcie w aukcjach – farmy wiatrowej Potęgowo o mocy 220 MW.

W maju 2020 r. wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym DNB wsparł Lords Asset Management w finansowaniu przejęcia portfela farm fotowoltaicznych.

Natomiast w sierpniu tego roku DNB i EKF podpisały umowę na finansowanie farmy wiatrowej Biały Bór o mocy 144 MW, w której inwestorami są Uriel Renovables i Mirova.

Doradcą prawnym DNB przy projekcie w Wielkopolsce, jak również w Potęgowie i Białym Borze, był warszawski zespół Banking and Finance i Energy and Natural Resources kancelarii Dentons, który pomógł w przygotowaniu i negocjacjach dokumentów finansowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.