Erbud z kontraktem na budowę farmy wiatrowej za 42,8 mln zł

Erbud z kontraktem na budowę farmy wiatrowej za 42,8 mln zł
Vestas

Konsorcjum firm Erbud i PBDI pozyskało kolejny kontrakt na generalne wykonawstwo farmy wiatrowej.

Tym razem Erbud poinformował o pozyskaniu kontraktu na budowę farmy wiatrowej Kąty, która jest realizowana przez spółkę Baltic Green I Sp. z o.o. Według informacji znajdujących się na stronie internetowej CEZ Polska spółka należy do polskiego oddziału czeskiego koncernu.

Wartość kontraktu, który pozyskał Erbud, wynosi 42,82 mln zł, w tym 28,45 mln zł przypada na należącą do grupy Erbud spółkę PBDI SA. Termin realizacji mija 15 marca 2022 r.

REKLAMA

To kolejny w tym roku kontrakt grupy Edbud w zakresie projektów będących efektem dotychczasowych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. 

W czerwcu należąca do grupy Erbud spółka PBDI SA zawarła umowę ze spółką celową EWP European Wind Power Krasin Sp. z o.o. z grupy EDPR w zakresie wykonania robót budowlanych na farmie wiatrowej Krasin. Termin realizacji tej umowy to koniec maja 2021 r., a wynagrodzenie dla Erbud i PBDI wynosi 21,37 mln zł netto.

Z kolei maju ogłoszono kontrakt na wykonanie farm wiatrowych, które w naszym kraju realizują spółki należące do EDF Renouvelables S.A. Chodzi o projekty Ustka, Górzyca i Parnowo. Całkowita wartość kontraktów zawartych z EDF wynosi 68,74 mln zł netto, a termin realizacji to koniec lipca 2021 r.

Wcześniej w tym roku Erbud informował ponadto o wycenionym na 79,82 mln złotych kontrakcie na budowę największej farmy wiatrowej w portfelu Polenergii. Chodzi o farmę wiatrową Dębsk zlokalizowaną na terenie mazowieckich gminy Żuromin i Kuczbork Osada, której moc wyniesie 121 MW.

Erbud jest ponadto beneficjentem kontraktów na budowę farm fotowoltaicznych. W sierpniu o wyborze tego wykonawcy informował czołowy deweloper farm PV w kraju – R.Power.

REKLAMA

Chodzi o umowy na realizację czterech farm fotowoltaicznych w lokalizacjach Dąbrówka Królewska (gm. Gruta), Kamienica (gm. Paczków), Dąbrówka Wyłazy II (gm. Skórzec) oraz Bukowina Bobrzańska (gm. Żagań).

Wartość tych kontraktów to odpowiednio 1,325 mln zł, 1,295 mln zł, 1,373 mln zł oraz 1,354 mln zł, a łączna wartość podpisanych umów ze spółkami celowymi wchodzącymi w skład grupy R.Power w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła do 24,7 mln zł.

W raporcie finansowym za ubiegły rok Erbud informował o sfinalizowaniu kontraktów w zakresie budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 10,6 MW.

Wśród projektów realizowanych przez spółkę zależną Erbudu, PBDI, w ubiegłym roku znalazły się m.in. budowa farm fotowoltaicznych w lokalizacji Dobrcz-Mierki dla Chatteris Investments.

Zlecenie dla tego inwestora obejmowało kompleksowe roboty elektroenergetyczne oraz niezbędne prace budowlane w formule EPC dla realizowanego w systemie aukcyjnym zespołu elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW.

Natomiast w listopadzie ubiegłego roku spółka podpisała umowę na budowę farm fotowoltaicznych z jednym z liderów polskiego rynku solarnego – litewską firma Modus Energy.

Realizacja powyższych projektów to efekt aukcji przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki, w których inwestorzy oferując odpowiednio niską cenę energii, zabezpieczyli prawa do uzupełnienia tzw. ujemnego salda w zakresie rozliczeń sprzedawanej energii na okres 15 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.