Polenergia wybrała turbiny na farmę wiatrową Kostomłoty

Polenergia wybrała turbiny na farmę wiatrową Kostomłoty
Polenergia

Polenergia zdecydowała się na wykorzystanie turbin Vestasa w swoim kolejnym projekcie farmy wiatrowej, którą postawi na Dolnym Śląsku. Kilka miesięcy wcześniej Polenergia zleciła również duńskiemu producentowi dostawę turbin, ale o mniejszej jednostkowej mocy, dla swojego największego projektu wiatrowego, który zrealizuje na Mazowszu.

Niedawno grupa energetyczna kontrolowana przez Dominikę Kulczyk poinformowała o zabezpieczeniu finansowania dla farmy wiatrowej Kostomłoty, którą zrealizuje w województwie dolnośląskim, w pobliżu autostrady A4 między Wrocławiem i Legnicą. Kredyt inwestycyjny w łącznej kwocie do 125 mln zł na finansowanie budowy oraz kredyt VAT w okresie budowy do wysokości 25 mln zł przyznał mBank.

Wcześniej wiadomo było, że farma wiatrowa Kostomłoty będzie się składać z 9 turbin o łącznej mocy 27 MW, które w skali roku mają wytwarzać około 84 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Teraz Polenergia poinformowała, że w skład tej farmy wiatrowej wejdą turbiny Vestasa, model o jednostkowej mocy 3 MW i średnicy łopat wirnika 136 m. Turbiny mają zostać dostarczone do trzeciego kwartału 2022 r.

Jednocześnie Polenergia poinformowała o podpisaniu umowy z duńską firmą na serwisowanie dostarczonych przez nią turbin na okres 30 lat od dnia uruchomienia, w tym w zakresie przeprowadzania planowych przeglądów, napraw, dostawy środków utrzymania i części zamiennych, a także zdalnego nadzoru.

To kolejny w tym roku kontrakt zawarty między Polenergią i Vestasem. Wcześniej duński producent informował o pozyskaniu zamówienia na dostawę dla tego inwestora turbin na farmę wiatrową Dębsk o łącznej mocy 121 MW, która powstanie na terenie mazowieckich gminy Żuromin i Kuczbork Osada. Zamówienie obejmuje dostawę 55 turbin wiatrowych każda o mocy 2,2 MW i średnicy łopat wirnika 110 metrów. Realizacja tej umowy przewidziana jest w okresie do połowy 2022 r. Jednocześnie zawarto umowę serwisową, która również ma obowiązywać przez 30 lat.

Zarówno dla farmy wiatrowej Kostomłoty jak i Dębsk Polenergia zabezpieczyła gwarancje sprzedaży dla części produkowanej energii w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

W ostatniej aukcji Polenergia zdecydowała się w przypadku projektów Dębsk, Kostomłoty, a także Szymankowo (38 MW) zaoferować tylko część planowanej produkcji energii – odpowiednio 70 proc., 90 proc. oraz 60 proc.

Polenergia S.A. w pierwszej połowie tego roku wypracowała wynik EBITDA na poziomie blisko 148 mln zł, a skorygowany zysk netto wyniósł 69 mln zł. Oznacza to wzrost odpowiednio o 16 proc. i o 34 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Segment lądowych farm wiatrowych zanotował w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrost w pierwszym półroczu 2020 roku wyniku EBITDA o 34 mln zł do 127,3 mln zł. Segment obrotu i sprzedaży zanotował wynik EBITDA na poziomie 10,6 mln zł, segment dystrybucji 7,9 mln zł, segment gazu i czystych paliw 7 mln zł, a segment fotowoltaiki 1,3 mln zł.

Przychody ze sprzedaży po sześciu miesiącach 2020 roku wyniosły 822 mln zł i były niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem, co spółka tłumaczyła niższymi przychodami w segmencie obrotu i sprzedaży, skompensowanymi częściowo przez wyższe przychody w segmencie lądowych farm wiatrowych.

Od stycznia do czerwca 2020 roku farmy wiatrowe Polenergii wyprodukowały rekordowe 437 GWh energii elektrycznej, a ich produktywność wyniosła 40 proc. Liderem była farma wiatrowa Mycielin, której produktywność osiągnęła w tym okresie poziom 51 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.