Największa na świecie elektrownia wiatrowa z nielegalnymi patentami?

Największa na świecie elektrownia wiatrowa z nielegalnymi patentami?
GE Haliade X

Siemens Gamesa oskarżył GE o nielegalne wykorzystanie patentów stosowanych w elektrowniach wiatrowych. W tle jest wyścig o dostarczenie turbiny wiatrowej o największej, możliwej mocy. Wygrana powinna przełożyć się na zdobycie pozycji globalnego lidera na rynku producentów morskich elektrowni wiatrowych.

Obecnie największym na świecie producentem morskich elektrowni wiatrowych, pod względem ilości i mocy dostarczonych dotąd turbin, jest Siemens Gamesa Renewable Energy. Aby utrzymać tę pozycję, SGRE musi jednak pracować nad nowymi turbinami o większej mocy, których zastosowanie pozwoli obniżyć koszty produkcji energii z morskich farm wiatrowych.

Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, SGRE zapowiedział wprowadzenie na rynek turbin o mocy 14-15 MW, czyli znacznie większych od dostarczanych dla budowanych obecnie farm turbin o jednostkowej mocy najwyżej 8 MW.

REKLAMA

Długość łopat w elektrowni wiatrowej SG 14-222 DD wyniesie 108 metrów, a średnica łopat wirnika ma osiągnąć 222 metry. SG 14-222 DD ma wytwarzać przeciętnie o 25 procent więcej energii od turbiny o mocyy 11 MW, model SG 11.0-200 DD. Siemens Gamesa szacuje, że będzie ona mogła produkować w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 18 tys. europejskich gospodarstw domowych.

Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej ma być gotowy w przyszłym roku, a turbiny SG 14-222 DD mają być dostępne do zastosowania w komercyjnych projektach trzy lata później.

Problem w tym, że zanim SGRE zdoła opracować prototyp, przetestować go i w pełni skomercjalizować nową turbinę o mocy sięgającej 15 MW, prymat w tym zakresie powinien osiągnąć amerykański GE, który wcześniej może wprowadzić na rynek swoją turbinę Haliade-X o mocy 12-13 MW. Testy prototypu tej turbiny są już prowadzone od roku w porcie w Rotterdamie. 

GE przyjmuje już nawet pierwsze zlecenia na turbinę Haliade-X. Jedno z nich dotyczy dostawy takich turbin na największą na świecie morską farmę wiatrową, którą na Morzu Północnym zbuduje norweski Equinor.

REKLAMA

Moc farmy wiatrowej Dogger Bank ma wynieść 3,6 GW, a w ubiegłym miesiącu podpisano umowę na dostawę dla tego projektu turbin GE Halidade w wersji 13 MW. Montaż pierwszych ma wystartować w 2023 roku.

Teraz Siemens Gamesa podjął jednak próbę spowolnienia wprowadzenia na rynek turbin Haliade, składając w sądzie na Florydzie wniosek, w którym wskazano na bezprawne, zdaniem Siemensa, wykorzystanie w nowej turbinie GE patentów, które mają należeć do SGRE i które są związane ze stosowaną przez Siemensa od lat technologią bezprzekładniową Direct Drive.

SGRE podkreśla, że do tej pory podpisał kontrakty na dostawy na morskie farmy wiatrowej już ponad 2 tysięcy tego rodzaju turbin, dostarczając do tej pory ponad tysiąc.

To jednak GE jako pierwszy oskarżył Siemensa o bezprawne, zdaniem Amerykanów, wykorzystanie chronionych rozwiązań, kierując w tym celu w lipcu tego roku sprawę do amerykańskiej federalnej komisji handlu US International Trade Commission.

W swoim wniosku GE oskarżył Siemensa o bezprawne, zdaniem amerykańskiej firmy, wykorzystanie technologii określanych jako low-voltage-ride-through oraz zero-voltage-ride-through.

Amerykańska firma komentuje teraz w związku ze skargą wniesioną przez SGRE do sądu na Florydzie, że jej zdaniem jest to ruch odwetowy za wcześniejszy pozew wniesiony przez GE i że oskarżenia sformułowane przez SGRE nie mają żadnych podstaw.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.