Rosjanie budują największą farmę wiatrową za kołem podbiegunowym

Rosjanie budują największą farmę wiatrową za kołem podbiegunowym
Siemens Gamesa

Na farmie wiatrowej Kolskaja montowane są pierwsze turbiny. Po postawieniu i uruchomieniu wszystkich będzie to największa farma wiatrowa w Rosji, a także największa farma wiatrowa na świecie, która powstała za kołem podbiegunowym.

Farmę wiatrowa Kolskaja w pobliżu Murmańska buduje wszechobecny na globalnym rynku OZE włoski koncern energetyczny Enel Green Power. Włosi zabezpieczyli dla tego projektu gwarancje sprzedaży energii w jednej z aukcji dotychczas przeprowadzonych w Rosji.

Pierwsze terenowe prace rozpoczęły się przed rokiem, a teraz o instalacji pierwszych z 57 turbin poinformował ich producent Siemens Gamesa Renewable Energy. Dostarczone zostaną turbiny o jednostkowej mocy 3,4 MW oraz średnicy łopat wirnika 132 metry.

REKLAMA

Moc wszystkich turbin w tym projekcie, którego koszt został oszacowany na 273 mln euro, wyniesie w sumie 201 MW.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w przyszłym roku i będzie to wówczas największa farma wiatrowa w Rosji, przekraczająca o 1 MW moc dotychczas największej farmy wiatrowej, która powstała w Obwodzie Rostowskim i którą zbudowało konsorcjum Fortum i Rusnano.

Roczna produkcja energii na farmie wiatrowej Kolskaja ma sięgać około 750 GWh.

To kolejna z dużych inwestycji wiatrowych, które obecnie są realizowane w Rosji. Budowa pierwszej farmy wiatrowej w Rosji zaczęła się zaledwie w 2017 roku. Zrealizował ją Fortum. Później fiński koncern skutecznie uczestniczył w aukcjach, startując w nich w konsorcjum z rosyjskim Rusnano.

REKLAMA

W przygotowaniu w Rosji są obecnie jeszcze większe farmy wiatrowe. Jedna z nich, powstająca w Kraju Stawropolskim, ma być gotowa do końca przyszłego roku i osiągnie moc 210 MW. Ten projekt jest prowadzony przez dewelopera NovaWind należącego do Rosatomu.

W ciągu ostatnich trzech lat w Rosji powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 641 MW, z czego 532 MW produkuje energię rozliczaną w systemie  aukcyjnym.

Obecnie z tego systemu korzysta pięć farm wiatrowych, których budowa jest konsekwencją skutecznie złożonych ofert aukcyjnych. Oprócz konsorcjum Fortum i Rusnano należą one do rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom oraz Enel.

Jak wyliczało niedawno rosyjskie stowarzyszenie branży wiatrowej RAWI, obecnie w trakcie budowy są kolejne farmy wiatrowe, które będą zlokalizowane na południu Rosji – w Obwodzie Rostowskim, w Kraju Stawropolskim, a także w Republice Kałmucji – i które mają być gotowe jeszcze w tym roku.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.