Włosi zbudują farmę wiatrową na Podkarpaciu

Włosi zbudują farmę wiatrową na Podkarpaciu
Vestas

Włoski inwestor rozpoczyna budowę farmy wiatrowej, która powstanie w podkarpackiej gminie Laszki. O pozyskaniu kontraktu na roboty budowlane na tej farmie wiatrowej poinformował Erbud.

Farma wiatrowa Laszki jest realizowana przez włoską grupę ERG, która wcześniej w tym roku kupiła realizującą ten projekt spółkę celową Laszki Wind Wp Sp. z o.o. od zarejestrowanej na Cyprze spółki Cameonio Limited.

Inwestycja posiada gwarancje rozliczenia ujemnego salda dzięki skutecznemu zgłoszeniu oferty w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w dniu 5 grudnia 2019 roku.

REKLAMA

Moc farmy wiatrowej Laszki wyniesie 36 MW, a szacowana roczna produkcja energii to 90 GWh.

Włosi szacują koszt całej inwestycji, wraz z zakupem projektu, na 48 mln euro.  

– Chociaż Polska nie została wymieniona wśród naszych kluczowych rynków, wznawiamy tam nasze inwestycje po ostatnich zmianach w prawie i przeprowadzeniu aukcji, które tworzą warunki do stabilnego rozwoju sektora wiatrowego – komentował po zakupie projektu Laszki Luca Bettonte, CEO włoskiej firmy. 

Będzie to kolejny projekt wiatrowy w portfelu włoskiej firmy, która według stanu na koniec 2019 roku posiadała farmy wiatrowe o łącznej mocy niemal 2 GW, które w skali roku mogą wytwarzać około 4 TWh energii elektrycznej. W 2019 roku segment wiatrowy ERG wypracował wynik EBITDA na poziomie 301 mln euro. 

REKLAMA

Będzie to jednocześnie kolejna farma wiatrowa zrealizowana przez ERG w naszym kraju. Po jej uruchomieniu Włosi powiększą portfel farm wiatrowych w Polsce do 118 MW. 

Kontrakt na roboty budowlane na farmie wiatrowej Laszki pozyskał Erbud w konsorcjum ze swoją spółką zależną PBDI oraz Electrum Sp. z o.o.

Wartość kontraktu wynosi 45,86 mln zł netto i ma on zostać zrealizowany do połowy listopada 2021 r.

To kolejny w tym roku kontrakt grupy Edbud w zakresie projektów będących efektem dotychczasowych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. 

Przed tygodniem Erbud informował o pozyskaniu kontraktu o podobnej wartości na roboty budowlane na farmie wiatrowej Kąty, która jest realizowana przez spółkę Baltic Green I Sp. z o.o. należącą do czeskiej grupy energetycznej CEZ. Wartość tego kontraktu wynosi 42,82 mln zł, w tym 28,45 mln zł przypada na należącą do grupy Erbud spółkę PBDI SA. Termin realizacji mija w marcu 2022 r.

Największy z pozyskanych przez Erbu w tym roku kontraktów jeśli chodzi o budowę farm wiatrowych dotyczy farmy wiatrowej Dębsk o docelowej mocy 121 MW, którą realizuje w województwie mazowieckim Polenergia. Wartość kontraktu zdobytego przez Erbud wynosi 79,82 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.