Allianz inwestuje w energię odnawialną w Polsce

Allianz inwestuje w energię odnawialną w Polsce
Enertrag

Wchodzący w skład grupy Allianz fundusz Allianz Capital Partners wykonał pierwsze inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce, przejmując dwa projekty wiatrowe o łącznej mocy 186 MW. W swoim portfelu Allianz posiada m.in. największą w Europie niesubsydiowaną elektrownię fotowoltaiczną.

Allianz Capital Partners przejął dwa projekty wiatrowe Dargikowo i Karlino, które dotąd były rozwijane przez jednego z najstarszych i największych deweloperów farm wiatrowych w Europie – niemiecką grupę Enertrag.

Obie farmy wiatrowe będą położone w północno-zachodniej części kraju. Moc farmy wiatrowej Karlino wyniesie 53 MW, a docelowa moc projektu Dargikowo to 133 MW i po uruchomieniu będzie to jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.

REKLAMA

Projekty przejęte przez Allianz Capital Partners posiadają gwarancje rozliczenia ujemnego salda dzięki wygranej w aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki Przeprowadził w grudniu ubiegłego roku.

Budowa obu farm wiatrowych już się rozpoczęła. Uruchomienie farmy wiatrowej Dargikowo ma nastąpić w przyszłym roku, a farmy wiatrowej Karlino w roku 2022.

Allianz nie podaje planowanych wolumenów generacji, informując jedynie, że obie farmy wiatrowe mają produkować energię w ilości odpowiadającej rocznej konsumpcji energii przez 260 tys. gospodarstw domowych lub rocznemu zapotrzebowaniu na energię, które generuje miasto wielkości Poznania.

REKLAMA

W informacji na temat transakcji między Allianz Capital Partners i Enetrag członek zarządu Enertrag, Gunar Hering, zapewnia, że jego firma będzie realizować w Polsce kolejne projekty wiatrowe, ale także fotowoltaiczne.

Dla Allianz Capital Partners Dargikowo i Karlino będą odpowiednio 100. i 101. projektem w portfelu odnawialnych źródeł energii. Obecnie fundusz posiada 9 projektów fotowoltaicznych oraz 92 projekty wiatrowe, które znajdują się w Austrii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Portugalii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Wszystkie europejskie farmy wiatrowe w portfelu Allianz wytwarzają energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 1,2 mln gospodarstw domowych.

Z pewnością jedną z ciekawszych inwestycji Allianz Capital Partners w obszarze odnawialnych źródeł energii jest przejęty w 2018 roku od dewelopera WElink i sfinalizowany w ubiegłym roku projekt ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 218,8 MW, która powstała w Portugalii i która została zrealizowana bez jakichkolwiek subsydiów dzięki zabezpieczonej na 20 lat sprzedaży energii w ramach komercyjnej umowy PPA.

Ta farma fotowoltaiczna jest zlokalizowana w odległości 230 km na południowy wschód od Lizbony, ma wytwarzać w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 100 tys. gospodarstw domowych w Portugalii lub zapotrzebowaniu generowanemu przez drugie największe miasto w tym kraju, czyli Porto.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.