OWC wskazuje na „geozagrożenia” dla morskich wiatraków na Bałtyku

OWC wskazuje na "geozagrożenia" dla morskich wiatraków na Bałtyku
Adwen

OWC, firma konsultingowa z branży morskiej energetyki wiatrowej, zidentyfikowała ryzyka geologiczne i geotechniczne, które powinni mieć na uwadze deweloperzy morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

– Zidentyfikowaliśmy wiele kluczowych potencjalnych ryzyk związanych w geologią i geotechniką, takich jak głazy, złoża gazu, uskoki geologiczne, pokłady kredowe czy zmienność warunków glebowych wraz z niepewnością dotyczącą głębokości podłoża skalnego. Są to kluczowe zagrożenia, które deweloperzy powinni uwzględniać w ocenach swoich lokalizacji pod przyszłe projekty – mówi Łukasz Sikorski, dyrektor OWC w Polsce.

OWC informuje, że tereny przybrzeżne Polski pokryte są różnymi rodzajami osadów, od gliny, poprzez drobnoziarnisty piasek i gruboziarnisty piasek, po żwir i kamienie przy pokładach osadów grubości od 50 do 100 metrów.

REKLAMA

– Chociaż Polska może odnieść znaczne korzyści z dobrze ugruntowanego lokalnego łańcucha dostaw offshore, która jest więcej niż zdolna do wytwarzania fundamentów, takich jak monopale i pale, a także konstrukcje typu jacket, geologia oczekiwana na polskich obszarach Morza Bałtyckiego wskazuje, że rodzaj fundamentów turbin, które mają być tutaj zastosowane, powinien zostać dokładnie oceniony – dodaje Sikorski.

REKLAMA

OWC podkreśla, że niedawno przedstawiciele polskiego rządu i sektora energetyki wiatrowej podpisali list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Celem jest zainstalowanie nawet 28 GW nowej mocy do 2050 roku. Wcześniej w naszym kraju, do 2030 roku, mają powstać morskie farmy wiatrowe o mocy około 4 GW.

Szczegółowe wyniki badania OWC mają zostać zaprezentowane podczas webinarium w dniu 4 listopada, a pełny raport zostanie opublikowany w dniu 11 listopada 2020 r.

OWC jest firmą inżynieryjno-geotechniczną w branży morskiej energetyki wiatrowej oferującą usługi w ramach rozwoju projektów i technicznego due diligence. OWC jest częścią notowanej na giełdzie w Oslo grupy AqualisBraemar ASA.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.