ERG kupuje projekt wiatrowy z ceną 222 zł/MWh

ERG kupuje projekt wiatrowy z ceną 222 zł/MWh
ERG

Projekt wiatrowy realizowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego stanie się własnością włoskiego dewelopera odnawialnych źródeł energii ERG, dla którego będzie to już kolejna inwestycja wiatrowa w Polsce.

ERG poinformował o zakupie od Vortex Energy Group 100 proc. udziałów w spółce EW Piotrków Kujawski Sp. z o.o., która rozwija projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 24,5 MW.

Dla tej inwestycji Vortex zabezpieczył w aukcji z grudnia 2019 roku prawo do rozliczenia w okresie 15 lat tzw. ujemnego salda, oferując cenę energii wynoszącą 222 zł/MWh.

REKLAMA

ERG podaje, że produkcja energii z farmy wiatrowej koło Piotrkowa Kujawskiego wyniesie w skali roku około 76 GWh.

Budowa ma się rozpocząć w przyszłym miesiącu, a uruchomienie generacji ma nastąpić do końca pierwszego kwartału 2022 roku.

Całkowity koszt inwestycji wraz kosztami zakupu projektu wyniesie według szacunków włoskiego inwestora około 36,5 mln euro.

W komentarzu na temat tej inwestycji Luca Bettonte, CEO włoskiej firmy, podkreśla, że rozwojowi farm wiatrowych w Polsce sprzyjają wdrożone w naszym kraju korzystne regulacje.  

Dla ERG będzie to kolejna inwestycja na naszym rynku wiatrowym, a po jej sfinalizowaniu łączna moc portfela farm wiatrowych włoskiej firmy w Polsce wzrośnie do 142 MW.

REKLAMA

Ostatnio włoski inwestor rozpoczął budowę farmy wiatrowej, która powstanie w podkarpackiej gminie Laszki. Ten projekt został przejęty przez ERG od zarejestrowanej na Cyprze spółki Cameonio Limited.

O pozyskaniu kontraktu na roboty budowlane na tej farmie wiatrowej poinformował Erbud. Wartość kontraktu wynosi 45,86 mln zł netto i ma on zostać zrealizowany do połowy listopada 2021 r.

Inwestycja posiada gwarancje rozliczenia ujemnego salda dzięki skutecznemu zgłoszeniu oferty w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w 2019 roku.

Moc farmy wiatrowej Laszki wyniesie 36 MW, a szacowana roczna produkcja energii to 90 GWh.

Włosi szacują koszt całej inwestycji, wraz z zakupem projektu, na 48 mln euro.  

ERG według stanu na koniec 2019 roku posiadał farmy wiatrowe o łącznej mocy niemal 2 GW, które w skali roku mogą wytwarzać około 4 TWh energii elektrycznej. W 2019 roku segment wiatrowy ERG wypracował wynik EBITDA na poziomie 301 mln euro. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.