Polenergia i Equinor szukają dostawców dla morskich farm wiatrowych

Polenergia i Equinor szukają dostawców dla morskich farm wiatrowych
Equinor

W spotkaniach zorganizowanych przez Equinor i Polenergię dla potencjalnych dostawców i firm zainteresowanych pozyskaniem kontraktów przy budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku wzięło udział dotąd 95 przedsiębiorców.

Z uwagi na pandemię COVID-19 seria przeprowadzonych przez Equinor i Polenergię sześciu warsztatów dostępna była on-line, co nie przeszkodziło w nawiązaniu dobrych relacji i zapewnieniu dialogu pomiędzy międzynarodowymi dostawcami technologii offshore, a krajowymi przedsiębiorcami, którzy w najbliższych latach utworzą łańcuch dostaw zapewniający realizację pierwszych w Polsce morskich farm wiatrowych.

Uczestnicy październikowych warsztatów mieli możliwość poznania harmonogramu realizacji inwestycji MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III oraz wstępnych zasad zbliżającego się procesu zakupowego. Warsztaty otwarte były dla wszystkich przedstawicieli łańcucha dostaw i obejmowały tematy związane m.in. z turbinami wiatrowymi, fundamentami, systemami elektrycznymi, podstacjami lądowymi oraz morskimi.

REKLAMA

– Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy współpracę z potencjalnymi krajowymi i międzynarodowymi dostawcami już wiosną 2019 roku. Nasza strategia kontraktowania zamówień ma na celu zwiększenie konkurencji, która pozwoli na maksymalizację możliwości polskiego łańcucha dostaw. Jego budowa to proces długoterminowy, ale z czasem stworzy możliwości zwiększania udziału lokalnych dostawców i zapewni rozwój morskiej energetyki wiatrowej – mówi Vidar Birkeland, dyrektor projektów MFW Bałtyk II i III w Equinor.

REKLAMA

Equinor oraz Polenergia planują osiągnięcie etapu gotowości do budowy morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1 440 MW do 2023 roku.

Obie firmy podkreślają, że warunkiem koniecznym do uruchomienia tych inwestycji jest jak najszybsze przyjęcie i wejście w życie na początku 2021 roku stosownej ustawy, która ustanowi właściwe ramy i dostarczy odpowiedniego wsparcia finansowego do dalszego rozwoju projektów morskich farm wiatrowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.