Pierwszy taki przypadek w energetyce wiatrowej. Farma wiatrowa uruchomiła sieć

Pierwszy taki przypadek w energetyce wiatrowej. Farma wiatrowa uruchomiła sieć
Siemens Gamesa Renewable Energy

Sytuacja, która miała miejsce w Szkocji, pokazuje, że odnawialne źródła energii mogą przejąć część funkcji zarezerwowanych dotąd w systemie energetycznym dla konwencjonalnych elektrowni. Jedną z nich jest tzw. black start, czyli awaryjne uruchomienie sieci w sytuacji blackoutu.

Do tej pory awaryjne uruchamianie sieci w ramach tzw. black startu było domeną tradycyjnych, termalnych elektrowni opalanych węglem czy gazem. Przypadek jednej z farm wiatrowych w Szkocji pokazuje, że za wykonanie black startu mogą też odpowiadać elektrownie wiatrowe.  

Operator jednej ze szkockich farm wiatrowych, ScottishPower Renewables (SPR) należący do hiszpańskiej grupy Iberdrola, poinformował o skutecznej próbie uruchomienia części systemu elektroenergetycznego, który uległ awarii.

REKLAMA

Farma wiatrowa Dersalloch posiada moc 69 MW i składają się na nią 23 turbiny dostarczone przez producenta Siemens Gamesa Renewable Energy.

Wykonanie testowego rozruchu sieci było możliwe dzięki wyposażeniu turbin wiatrowych w technologię określaną jako Virtual Synchronous Machines (VSM), z pomocą które można także stabilizować pracę sieci, wpływając na regulację napięcia i częstotliwości, tworząc z farmy wiatrowej „energetyczną wyspę”.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

ScottishPower Renewables zapewnia, że był to pierwszy w historii black start wykonany z pomocą farmy wiatrowej i że dzięki pomyślnym testom farma wiatrowa Dersalloch do 2022 r. zacznie świadczyć tego rodzaju usługę na rzecz szkockiego systemu energetycznego.

Dodatkowo SPR wyposaży tę farmę wiatrową w bateryjny magazyn energii, który ma zostać uruchomiony w listopadzie przyszłego roku, kiedy w Glasgow ma odbywać się globalny szczyt klimatyczny COP 26.

W naszym kraju udane próby wykonania black startu przy pomocy odnawialnych źródeł energii przeprowadziła kilka lat temu PGE Energia Odnawialna, wykorzystując do awaryjnego uruchomienia jednego z bloków w elektrowni Turów jedną ze swoich elektrowni wodnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.