Zawaliła się wielka elektrownia wiatrowa Vestasa

Zawaliła się wielka elektrownia wiatrowa Vestasa
Vestas

Na farmie wiatrowej, która powstaje na północy Szwecji, doszło do zawalenia się elektrowni wiatrowej dostarczonej przez Vestasa. Chodzi o egzemplarz jednej z najnowszych i posiadających największe moce lądowych turbin wiatrowych. W tym przypadku posadowiono ją na wieży liczącej 155 metrów.

Do wypadku doszło na terenie, na którym powstaje farma wiatrowa o docelowej mocy 72 MW, w położonej na północy Szwecji gminie Skellefteå.

Inwestycja jest realizowana przez wywodzącą się z Niemiec grupę WPD, która realizuje projekty wiatrowe także m.in. w Polsce.

REKLAMA

Sprzedaż energii została zabezpieczona przez WPD już w maju 2019 roku poprzez podpisanie umowy z niewymienionym z nazwy szwedzkim przedsiębiorstwem. To umożliwiło pozyskanie finansowania dla tej inwestycji, które zapewnił bank KfW.

Na farmę wiatrową złożą się elektrownie duńskiego Vestasa, który dostarczy turbiny o jednostkowej mocy 4,2 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 150 metrów. Elektrownie wiatrowe zostaną posadowione na trudnym, skalistym podłożu. Z uwagi na panujące na miejscu temperatury turbiny zostaną wyposażone w systemy ogrzewania łopat.

REKLAMA

Po uruchomieniu farma wiatrowa w gminie Skellefteå ma wytwarzać około 270 GWh energii elektrycznej rocznie.

Zainstalowano już wszystkie turbiny, jednak uruchomienie farmy wiatrowej – zaplanowane pierwotnie na przyszły miesiąc – z pewnością opóźni teraz zawalenie się jednej z turbin, do którego doszło w niedzielę.

Wiadomo, że do wypadku doszło w czasie silnego wiatru i śnieżycy. Zawalenie się turbiny miało nastąpić na skutek złamania się dolnej części wieży. Na razie nie są jednak jeszcze znane dokładne przyczyny wypadku i ma je dopiero wyjaśnić dochodzenie rozpoczęte przez Vestasa.

Z informacji udostępnionych przez inwestora wiadomo, że w czasie wypadku na miejscu nie było żadnego pracownika z firm odpowiadających za budowę farmy wiatrowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.