Duńczycy z kolejnym kontraktem na polskim rynku wiatrowym

Duńczycy z kolejnym kontraktem na polskim rynku wiatrowym
Vestas

Vestas otrzymał kolejne zamówienie na dostawę turbin na farmy wiatrowe w naszym kraju, które powstaną w wyniku dotychczasowych aukcji. Tym razem chodzi o jeden z projektów realizowanych przez niemieckiego dewelopera PNE.

Duński producent elektrowni wiatrowych poinformował o kontrakcie na dostawę turbin dla spółki celowej należącej do niemieckiego dewelopera PNE i realizującej projekt farmy wiatrowej o mocy 40 MW, która powstanie w wielkopolskiej gminie Kuślin, w powiecie nowotomyskim.

Dla tego projektu Vestas dostarczy 12 turbin V126-3,45MW, w wersji o nominalnej mocy 3,3 MW i średnicy łopat wirnika 126 metrów, które zostaną posadowione na wieżach liczących 137 metrów.

REKLAMA

Dostawy turbin mają nastąpić w ostatnim kwartale przyszłego roku. Dodatkowo Duńczycy zabezpieczyli kontrakt serwisowy na 20 lat.

O przyznaniu kredytów na budowę tej farmy wiatrowej kilka dni temu informował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który wspólnie z bankiem BayernLB sfinansuje również inną inwestycję PNE w naszym kraju – farmę wiatrową o mocy 19 MW, która powstanie na terenie gminy Krzęcin w województwie zachodniopomorskim.

Dla obu inwestycji EBOiR i BayernLB przyznały kredyty w wysokości 173 mln zł.

REKLAMA

Farmy wiatrowe Kuślin i Krzęcin to nie jedyne projekty niemieckiego dewelopera w naszym kraju.

PNE w pierwszym kwartale 2020 roku informował o ukończeniu budowy farmy wiatrowej Barwice, która powstała w północno-zachodniej części kraju i która składa się z 14 turbin Siemens o jednostkowej mocy 3 MW i średnicy łopat wirnika 113 metrów. Po wygranej aukcji ten projekt został sprzedany firmie Wirtgen Invest Energy GmbH.

PNE buduje też jeszcze większą farmę wiatrową Jasna w woj. pomorskim, której docelowa moc wyniesie 132 MW, na co złożą się turbiny o jednostkowej mocy 3,4 MW. Ten projekt został sprzedany po wygranej aukcji firmie Stadtwerke München.

Do tej pory Vestas pozyskał kontrakty na dostawy turbin dla projektów realizowanych w naszym kraju, w systemie aukcyjnym, o łącznej mocy ponad 1,5 GW. Natomiast łączna moc już zainstalowanych w Polsce turbin duńskiego producenta sięga 2,4 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.