Wszystkie turbiny na ogromnej farmie wiatrowej koło Malborka

Wszystkie turbiny na ogromnej farmie wiatrowej koło Malborka
Ignitis

Litewski koncern energetyczny Ignitis zainstalował wszystkie turbiny na ogromnej farmie wiatrowej, która powstaje w pobliżu Malborka i Sztumu w województwie pomorskim. Po uruchomieniu będzie to jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.

Litwini przejęli projekt farmy wiatrowej Pomerania po zabezpieczeniu dla niego gwarancji sprzedaży energii w aukcji zorganizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 roku. Zagwarantowany przychód ze sprzedaży energii wyniósł 214,98 MWh/zł.

Montaż turbin rozpoczął się w połowie maja tego roku, a teraz Ignitis poinformował o zakończeniu budowy wszystkich 29 turbin, których jednostkowa moc wynosi 3 – 3,3 MW.

REKLAMA

Inwestycja, której całkowity koszt ma wynieść około 127 mln euro, uzyska status operacyjny wiosną przyszłego roku. Farma wiatrowa ma wytwarzać rocznie około 300 GWh energii elektrycznej.

Ignitis jest obecnie w trakcie realizacji także innej dużej farmy wiatrowej. Projekt realizowany w pobliżu litewskiego miasta Możejki ma osiągnąć docelową moc 63 MW.

Wszystkie 14 turbin w tym projekcie ma powstać do końca 2022 roku. Koszt inwestycji jest szacowany na 80 mln euro.

REKLAMA

Litewska grupa energetyczna przyjęła cel uruchomienia do 2030 roku odnawialnych źródeł energii o mocy 4 GW, a ten cel chce zrealizować także dzięki inwestycjom na polskim rynku fotowoltaicznym.

Wcześniej w tym roku Ignitis porozumiał się z działającym na naszym rynku PV i wywodzącym się również z Litwy deweloperem Sun Investment Group w celu zakupu portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 170 MW.

Sun Investment Group ma zrealizować te projekty dla Ignitis w latach 2021-2023, zabezpieczając dla nich 15-letnie gwarancje sprzedaży energii dzięki aukcjom przeprowadzonym przez Urząd Regulacji Energetyki.

Ignitis chce także budować farmy wiatrowe na morzu. W tym celu koncern nawiązał niedawno współpracę z firmą Ocean Winds utworzoną przez portugalski EDPR  i francuskie Engie – z którą Litwini chcą wystartować w litewskiej aukcji dla offshore zaplanowanej na rok 2023, budując w przypadku wygrania tej aukcji u wybrzeży Litwy morską farmę wiatrową o mocy 700 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.