Szwedzi postawią trzy farmy wiatrowe w Polsce

Szwedzi postawią trzy farmy wiatrowe w Polsce
OX2

Szwedzka grupa OX2, która jest jednym z największych deweloperów farm wiatrowych w Europie i która weszła na polski rynek wiatrowy sześć lat temu, teraz dzięki wygranej aukcji zrealizuje w naszym kraju kolejne inwestycje.

Deweloper OX2 pojawił się na polskim rynku odnawialnych źródeł energii w 2014 roku, przejmując firmę Greenfield Wind rozwijającą wówczas portfel projektów wiatrowych o łącznej mocy 220 MW.

Wcześniej w tym roku OX2 podpisał umowę na sprzedaż jednej z rozwijanych w naszym kraju farm wiatrowych. Chodzi o projekt farmy wiatrowej w Żarach w województwie lubuskim, dla którego OX2 zabezpieczył 15-letni okres wsparcia w postaci prawa do rozliczania tzw. ujemnego salda w wyniku aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w listopadzie 2018 roku.

REKLAMA

Ta farma wiatrowa będzie się składać z 7 elektrowni wiatrowych Nordex o jednostkowej mocy 3 MW i całkowitej wysokości 180 m. Kontrakt na budowę zdobyło PBDI.  

Na podstawie zawartej umowy, po uruchomieniu właścicielem farmy wiatrowej w woj. lubuskim stanie się niemiecki fundusz MEAG zarządzający aktywami firm ubezpieczeniowych Munich RE i ERGO.

REKLAMA

Zgodnie z harmonogramem farma wiatrowa zostanie oddana do użytku i przekazana MEAG na początku przyszłego roku. W skali roku ma produkować łącznie około 67 GWh.

Teraz OX2 zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym dla kolejnych projektów wiatrowych. Spółka podała, że w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w dniu 26 listopada br. uzyskała prawo do rozliczenia ujemnego salda dla trzech projektów wiatrowych o łącznej mocy 92,6 MW.

Zgodnie z danymi stowarzyszenia branży wiatrowej WindEurope, przez ostatnie sześć lat OX2 zainstalował najwięcej lądowych turbin wiatrowych w Europie. Od 2015 roku firma OX2 przeprowadziła instalację łącznie 377 turbin wiatrowych o całkowitej mocy wynoszącej 1,6 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.