Zamówienie na największe turbiny wiatrowe Vestasa

Zamówienie na największe turbiny wiatrowe Vestasa
Vestas

Duński producent elektrowni wiatrowych kilka tygodni temu zapowiedział wprowadzenie na rynek największej lądowej turbiny o mocy sięgającej aż 6 MW. Teraz Vestas informuje o pozyskaniu pierwszego zamówienia na tego rodzaju turbiny.

Moc nowej turbiny Vestasa – model V162-6.0 MW – wyniesie 6 MW, średnica łopat wirnika sięgnie 162 metry, a w najwyższym punkcie, licząc do końca łopaty, nowa elektrownia wiatrowa będzie mierzyć 250 metrów.

Obecnie Vestas – będący największym na świecie producentem elektrowni wiatrowych i największym dostawcą tego rodzaju urządzeń na polskim rynku – jest na etapie uruchamiania protpotypu nowej turbiny, który będzie testowany w Østerild w Danii.

REKLAMA

Najnowsza elektrownia wiatrowa Vestasa ma wejść do produkcji po zakończeniu testów, co ma nastąpić w drugim kwartale tego roku.

REKLAMA

Teraz duński producent informuje o pierwszym kontrakcie na tego rodzaju turbiny, które w ilości 15 zamówił inwestor – fundusz Ålandsbanken – dla projektu Murtomaki realizowanego w Finlandii, którego docelowa moc wyniesie 90 MW.

Dostawa turbin ma się rozpocząć w drugim kwartale 2023 r., a inwestycja ma zyskać status operacyjny już w kolejnym kwartale. Turbiny zostaną dodatkowo objęte 30-letnią umową na usługi serwisowe, które zapewni również Vestas.

Obecnie kontrakty na jeszcze większe lądowe turbiny pozyskuje już konkurent Vestasa – Siemens Gamesa Renewable Energy, który ostatnio pochwalił się zamówieniem na dostawę turbin o jednostkowej mocy 6,2 MW i średnicy łopat wirnika 170 metrów dla projektu realizowanego w Björnberget w Szwecji. Dla projektu szykowanego przez inwestorów Prime Capital i Enlight SGRE dostarczy do 2022 roku tego rodzaju turbiny o łącznej mocy sięgającej aż 372 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.