Powstała największa farma wiatrowa w Rosji

Powstała największa farma wiatrowa w Rosji
Rosatom

Rosyjski koncern energetyczny Rosatom uruchomił na Kaukazie farmę wiatrową o mocy 210 MW. Jest to największa zrealizowana dotąd w Rosji tego rodzaju inwestycja. W budowie są kolejne farmy Rosatomu o łącznej mocy liczonej w setkach megawatów.

Rosatom poinformował o oddaniu do użytku przez należącego do niego dewelopera NovaWind farmy wiatrowej złożonej z 84 turbin, która powstała w Kraju Stawropolskim, w południowo-zachodniej części Rosji.

Inwestor podkreśla, że zgodnie z wymogami rosyjskiego systemu aukcyjnego, w którym będzie rozliczana produkcja energii, 65 proc. komponentów wykorzystanych do budowy farmy wiatrowej musiało pochodzić od lokalnych, rosyjskich producentów. Produkcję komponentów elektrowni wiatrowych rozpoczął zresztą Rosatom.

REKLAMA

W tym celu już w 2017 roku należąca do Rosatomu spółka OTEK utworzyła joint venture z holenderskim producentem elektrowni wiatrowych Lagerwey, który później został przejęty przez niemieckiego Enercona.

Obecnie rosyjski koncern ma prowadzić kolejne trzy projekt wiatrowe, które są zlokalizowane w Kraju Stawropolskim i w Obwodzie Rostowskim.

Dwie z farm wiatrowych, które buduje należący do Rosatomu deweloper NovaWind, będą liczyć po 120 MW, na co złoży się op 48 turbin o jednostkowych mocach 2,5 MW. Te farmy wiatrowe mają wytwarzać rocznie po 402 GWh energii, a koszt każdej z nich sięga 16 mld rubli, czyli około 810 mln zł.

REKLAMA

Inna, będąca w trakcie budowy farma wiatrowa o mocy 60 MW, ma wytwarzać w skali roku 147 GWh energii elektrycznej. Złożą się na nią 24 turbiny o jednostkowej mocy 2,5 MW. Koszt tej inwestycji ma wynieść 8 mld rubli, czyli około 400 mln zł.

Do 2024 r. Rosatom ma posiadać farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,2 GW.

Obecnie na terenie Rosji budowę farm wiatrowych prowadzą również inni inwestorzy będący beneficjentami systemu aukcyjnego.

Farmę wiatrową o nieco mniejszej mocy (201 MW) buduje w pobliżu Murmańska włoski koncern energetyczny Enel Green Power. Złoży się na nią 57 turbin Siemens Gamesa Renewable Energy o jednostkowej mocy 57 MW. Koszt inwestycji sięga 273 mln euro (1,235 mld zł), a roczna produkcja energii jest szacowana na 750 GWh.

Wliczając projekt zrealizowany przez Rosatom, w ciągu ostatnich trzech lat w Rosji powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy niemal 0,9 GW. Większość tych inwestycji jest konsekwencją aukcji przeprowadzonych przez rosyjski rząd.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.