Umowa przyłączeniowa dla morskiej farmy wiatrowej Orlenu

Umowa przyłączeniowa dla morskiej farmy wiatrowej Orlenu
MHI Vestas

Wchodząca w skład Grupy Orlen spółka Baltic Power podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci farmy wiatrowej na Bałtyku. Orlen przygotowuje się do realizacji morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW.

– W ciągu najbliższych lat chcemy rozpocząć na Pomorzu produkcję energii elektrycznej, która zasili nawet milion gospodarstw domowych. To olbrzymie przedsięwzięcie, wymagające znaczącej rozbudowy sieci przesyłowej na północy Polski. Inwestycje w ten segment będą leżały po stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Podpisana umowa to mocny sygnał, że nasz projekt wchodzi w zaawansowaną fazę przygotowań – komentuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Inwestycja będzie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. Energia elektryczna z farmy wiatrowej będzie wyprowadzona podziemną trasą kablową, prowadzącą od turbin do stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na lądzie.

REKLAMA

Stacja Polskich Sieci Elektroenergetycznych powstanie specjalnie na potrzeby odbierania i dalszego przesyłu energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych na Bałtyku.

Jednym z filarów ogłoszonej pod koniec ubiegłego roku strategii Orlen2030 jest rozwój obszaru energetyki, poprzez inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Na ten cel – w tym na morską energetykę wiatrową – do końca dekady koncern ma przeznaczyć 47 mld zł.

REKLAMA

Do 2030 roku Grupa Orlen ma zbudować portfel w energetyce odnawialnej na poziomie 2,5 GW, z czego moc lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych ma sięgać w sumie 800 MW. Poza tym do 2030 r. Orlen chce postawić morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,7 GW.

Grupa Orlen, jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku.

Do 2030 roku koncern ma zredukować o 20 proc. emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. z produkcji energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.