Potentat inwestuje na polskim rynku wiatrowym

Potentat inwestuje na polskim rynku wiatrowym
Vestas

Spółka utworzona przez fińskiego dewelopera Taaleri Energia i arabski fundusz Masdar – jednego z największych inwestorów na globalnym rynku OZE – kupiła dwa projekty farm wiatrowych, które powstaną w naszym kraju.

Taaleri Masdar przejęły 100 proc. udziałów w projekcie farmy wiatrowej Mława w woj. mazowieckim oraz w projekcie Grajewo, który jest zlokalizowany w woj. podlaskim. Te projekty do tej pory były realizowane przez dewelopera V-Ridium Power Services (wcześniej Geo Renewables).

Budowa obu farm wiatrowych rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Ich łączna moc wyniesie 51,4 MW, na co złożą się 24 turbiny Vestas o długości łopat wirnika 110 metrów.

REKLAMA

Produkcja energii ma się rozpocząć w ostatnim kwartale 2021 r. i będzie rozliczana w systemie aukcyjnym.

Obie farmy wiatrowe mają wytwarzać w sumie w skali roku około 192 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu około 90 tys. gospodarstw domowych i unikniętej emisji CO2 w wysokości 146 tys. ton.

V-Ridium pełni w obu projektach rolę EPC. Z kolei Vestas będzie serwisować turbiny w okresie 30 lat od ich uruchomienia.

Finansowanie inwestycji zapewniły DNB Bank Polska oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

REKLAMA

Obecnie podmioty związane z fińską grupą Taaleri Energia zarządzają farmami wiatrowymi i fotowoltaicznymi o łącznej mocy 1,6 GW.

Masdar to jeden z najaktywniejszych inwestorów w globalnej energetyce odnawialnej, zaangażowany w budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy liczonej w gigawatach – w tym ogromnych morskich farm wiatrowych powstających na Morzu Północnym.

Partnerem arabskiego funduszu w zakresie inwestycji w morskie wiatraki w Europie jest m.in. norweski koncern paliwowy Equinor, który jest aktywny również na polskim rynku offshore, gdzie realizuje projekty trzech morskich farm wiatrowych w ramach joint venture utworzonego z Polenergią.

Umowę o współpracy przy inwestycjach w energetykę odnawialną w Europie Środkowej i Wschodniej przedstawiciele Masdar i Taaleri Energia podpisali podczas odbywającego się w 2019 roku w Abu Dhabi szczytu World Future Energy Summit.

Masdar i Taaleri mają już na koncie współpracę m.in. przy największym projekcie wiatrowym w Serbii. Chodzi o farmę wiatrową Cibuk, której moc wynosi 158 MW i która ma produkować w skali roku 475 GWh energii elektrycznej. Większościowym udziałowcem w tym projekcie jest Masdar, a Taaleri posiada w nim od 2017 roku, wspólnie z państwowym fińskim funduszem Finnfund, 30 proc. udziałów.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o