Elektrownie wiatrowe wysokie jak wieża Eiffla

Elektrownie wiatrowe wysokie jak wieża Eiffla
Statkraft

Deweloper budujący największą lądową farmę wiatrową w Europie wystąpił o zgodę na zwiększenie wysokości wież, na których umieści turbiny, do 300 metrów. Jak podkreśla Bloomberg, który przekazał tę informację, to wysokość odpowiadająca niemal wieży Eiffla.

Budowana w północnej części Szwecji farma wiatrowa Markbygden ma się składać docelowo aż z 1101 turbin. Tym samym jest to największa inwestycja na europejskim rynku lądowej energetyki wiatrowej.

Wszystkie elektrownie wiatrowe będą produkować energię w ilości wystarczającej do pokrycia 8 proc. zapotrzebowania generowanego w Szwecji.

REKLAMA

Teraz deweloper stojący za tym projektem, firma Svevind AB, chce wystąpić o zgodę na zwiększenie wysokości wież wiatrowych w tym projekcie o 1/3 – do 300 metrów – aby zwiększyć przyszłą generację energii wiatrowej.

Jak podaje cytowany przez Bloomberga przedstawiciel inwestora, przeprocedowanie pozwoleń może zająć nawet 2-3 lata.

REKLAMA

– Jeśli idziesz w górę, możesz wykorzystać dłuższe łopaty, a to oznacza więcej energii. Taka wysokość będzie oznaczać istotne zwiększenie produkcji energii w porównaniu do wysokości, którą mamy obecnie w pozwoleniu – komentuje cytowana przez Bloombega Krstina Falk ze Svevind.

Jak podaje Bloomberg, obecnie najwyższe lądowe elektrownie wiatrowe oferuje Siemens Gamesa Renewable Energy. Produkowana przez SGRE turbina o mocy 5,8 MW i średnicy łopat wirnika 170 metrów może osiągać w najwyższym punkcie wysokość 250 m.

W ostatnich latach Szwecja była jednym z największych rynków energetyki wiatrowej w Europie. Tylko w ostatnim roku produkcja energii z wiatru w tym kraju zwiększyła się o 40 proc. do poziomu 27,9 TWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.