TGE i PSEW opracują instrumenty wspierające rynek umów CPPA

TGE i PSEW opracują instrumenty wspierające rynek umów CPPA
Energa

Towarowa Giełda Energii oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podpisały porozumienie o współpracy, którego celem jest stworzenie nowych rozwiązań giełdowych wspierających obrót energią wyprodukowaną w odnawialnych źródłach energii. 

W ramach rorozumienia zostanie powołany zespół roboczy, który do połowy 2021 roku stworzy koncepcję instrumentów giełdowych wspierających rozwój rynku CPPA (Corporate Power Purchase Agreements) oraz opracuje sposób ich wdrożenia.

Współpraca zakłada także przygotowanie rekomendacji w zakresie rozwoju innych usług wspierających rozwój sektora OZE.

REKLAMA

Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu TGE, podkreśla, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na zieloną energię oraz jej produkcja, a mając na uwadze tę tendencję, Towarowa Giełda Energii chce oferować produkty na miarę trendów oraz zmian w technologiach wytwarzania energii.

– Zależy nam na stworzeniu rozwiązania, które będzie najbardziej efektywne w ramach wzmacniania mechanizmów rynkowych. Energetyka odnawialna także powinna być konkurencyjna, np. na rynkach hurtowych przez nas prowadzonych. Właśnie m.in. z tego powodu TGE rozpoczęła współpracę z PSEW. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawią się na poziomie regulacyjnym dodatkowe systemy wsparcia, w których dużą rolę będzie mogła odegrać Giełda – komentuje Piotr Listwoń.

REKLAMA

Kluczowym elementem wspólnego projektu ma być przygotowany przez ekspertów zewnętrznych raport, który będzie podstawą do opracowania i wdrożenia konkretnych produktów giełdowych PPA. Wyniki prac zostaną przedstawione w drugiej połowie 2021 roku i mają być podstawą do konsultacji z branżą OZE oraz odbiorcami energii.

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podkreśla, że celem jest budowa odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej zarówno w ramach funkcjonującego aukcyjnego systemu wsparcia, jak również nowej formuły – kontraktów dwustronnych między sprzedawcą i odbiorcą energii z OZE.

– Jako stowarzyszenie skupiające największych przedstawicieli branży wiatrowej mamy ambicję wyznaczania standardów dla sektora. Jesteśmy przekonani, że instrumenty giełdowe, nad którymi pracę podejmujemy razem z TGE zachęcą producentów OZE i odbiorców energii  do zawierania transakcji typu cPPA. Dostępność tych produktów na giełdzie zwiększy transparentność procesu obrotu energią z OZE, czego rynek bardzo potrzebuje, aby dalej się rozwijać – tłumaczy Janusz Gajowiecki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.