Hitachi ABB podniesie napięcie morskich farm wiatrowych

Hitachi ABB podniesie napięcie morskich farm wiatrowych
Hitachi ABB

Najnowsza hybrydowa rozdzielnia wysokiego napięcia Hitachi ABB Power Grids do zastosowań w energetyce wiatrowej na morzu ma umożliwić pracę sieci łączących morskie turbiny wiatrowe na wyższym poziomie napięcia. 

Jak podkreśla Hitachi ABB Power Grids, o ile morskie turbiny wiatrowe pracują obecnie zazwyczaj z mocą do 5 megawatów i napięciem 33 kilowoltów, to rosnące zapotrzebowanie na energię odnawialną prowadzi do zwiększania mocy wytwórczych, które w przypadku pojedynczych turbin mają wkrótce sięgać 14 MW, a do 2030 r. mogą osiągnąć nawet 20 MW.

W odpowiedzi na ten trend Hitachi ABB Power Grids wprowadza hybrydową rozdzielnię wysokiego napięcia 72,5 kV: Plug and Switch System (PASS) M00 – Wind.

REKLAMA

Jak informuje firma, PASS M00 – Wind jest kompaktową, hybrydową rozdzielnią zaprojektowaną specjalnie do zastosowań w elektrowniach wiatrowych. Ma być instalowana we wnętrzu turbiny i ma być w stanie wytrzymać wibracje oraz gwałtowne ruchy w trudnych warunkach, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo operatorom farm wiatrowych.

Rozdzielnia zostanie wyposażona w cyfrowy napęd silnikowy oraz szafę sterowniczą z wbudowanym inteligentnym systemem monitorowania i diagnostyki.

REKLAMA

Cyfrowe zabezpieczenia i przekaźniki sterujące mają zapewnić płynną integrację z systemami automatyki stacyjnej poprzez interfejs IEC 61850. Rozdzielnia oferuje monitorowanie w czasie rzeczywistym oraz proaktywne zarządzanie cyklem jej życia z możliwością zdalnej obsługi serwisowej.

Nowe rozdzielnie zostaną zainstalowane na pierwszej morskiej farmie wiatrowej o napięciu 66 kV, która postanie w Chinach.

Hitachi ABB Power Grids dostarczy 22 jednostki PASS M00 – Wind firmie Dongfang Electric Wind Power Co. Ltd., wiodącemu producentowi turbin wiatrowych w Chinach.

Rozwiązanie zostanie zastosowane na farmie wiatrowej Huadian Yuhuan Phase 1 o mocy 300 MW, której budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku i która ma produkować rocznie około 770 GWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.