W Wielkopolsce powstanie farma wiatrowa o mocy 70 MW

W Wielkopolsce powstanie farma wiatrowa o mocy 70 MW
EDPR

Spółka należąca do polskiego oddziału dewelopera odnawialnych źródeł energii EDPR podpisała umowę z firmą Aldesa w zakresie budowy farmy wiatrowej, która powstanie na terenie wielkopolskiej gminy Budzyń.

Farma wiatrowa o mocy 70 MW, która powstanie w gminie Budzyń w powiecie chodzieskim w Wielkopolsce jest realizowana przez spółkę Relax Wind Park III należącą do grupy EDPR.

EDPR posiada już w Wielkopolsce jedną z największych w Polsce farm wiatrowych, którą uruchomił jeszcze w 2006 r. w systemie zielonych certyfikatów. Moc farmy zlokalizowanej na terenie gminy Margonin wynosi 120 MW i składa się na nią 60 turbin.

REKLAMA

Teraz wywodzący się z Portugalii deweloper przystępuje do kolejnej inwestycji w woj. wielkopolskim, którą zrealizuje już w systemie aukcyjnym. Farma wiatrowa Budzyń zostanie zrealizowana w dwóch etapach. W pierwszym zainstalowanych zostanie 25 turbin, a w drugim 10.

Zadaniem Aldesy będzie przygotowanie dokumentacji projektowo-budowlanej oraz wykonanie wszelkich prac geologiczno-budowlano-instalacyjnych, w tym fundamentów, stałych i tymczasowych dróg oraz platform, a także wewnętrznej infrastruktury elektroenergetycznej, umożliwiających montaż wiatraków oraz przyszłą eksploatację i utrzymanie farmy wiatrowej.

Umowa zawarta między spółką celową EDPR i Aldesą przewiduje uzyskanie pozwolenia na użytkowanie farmy wiatrowej Budzyń I do końca października 2021 r., a farmy Budzyń II do końca lutego 2022 r.

REKLAMA

EDPR należy do największych inwestorów na polskim rynku OZE. Z raportu tego inwestora za trzeci kwartał 2020 r. dowiadujemy się, że oddał w tym czasie do użytku w Polsce kolejne elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 58 MW, zwiększając łączną moc turbin w naszym kraju do 476 MW. Ponadto w trakcie budowy miały być kolejne farmy wiatrowe w naszym kraju o łącznej mocy 49 MW.

W ostatnich aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych, które URE przeprowadził w listopadzie i grudniu 2020 r., polski oddział EDPR zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii dla 5 projektów wiatrowych i PV o łącznej mocy 220 MW, które zostaną oddane do użytkowania w latach 2022-2023. 

Dla Aldesy to kolejny kontrakt przy realizacji farm wiatrowych, które powstają w ramach systemu aukcyjnego. Wcześniej firma podpisała m.in. umowę na wykonanie prac przy projekcie farmy wiatrowej Jasna, która powstanie w woj. pomorskim i której moc wyniesie 132 MW. Umowa z inwestorem Stadtwerke München obejmuje prace w zakresie tzw. Balance of Plant. Jej wartość sięga 52 mln euro.

Aldesa jest jedną z dziesięciu największych grup budowlanych w Hiszpanii. Firma działa w Polsce od ponad 10 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.