PGE z umowami przyłączeniowymi dla offshore na 3,5 GW

PGE z umowami przyłączeniowymi dla offshore na 3,5 GW
Orsted

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 podpisała umowę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi o przyłączenie do sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 o mocy zainstalowanej do 896 MW. 

Planowana morska farma wiatrowa Baltica-1 położna będzie w odległości ponad 79 km w głąb morza, na wysokości Łeby. Miejscem jej przyłączenia do sieci przesyłowej będzie rozdzielnia 400 kV w nowej stacji elektroenergetycznej. Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 planowane jest po 2030 roku.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, podkreśla, że podpisanie umowy przyłączeniowej dla elektrowni wiatrowej Baltica-1 zamyka proces przygotowań formalnych do wyprowadzenia mocy do krajowego systemu elektroenergetycznego dla całego portfela pierwszych trzech morskich farm wiatrowych PGE o łącznej mocy ok. 3,5 GW.

REKLAMA

To bezdyskusyjnie ważny krok w realizacji Programu Offshore PGE – największego na polskim rynku projektu tego typu, zakładającego instalację aż 6,5 GW na Morzu Bałtyckim. Zagwarantowanie możliwości wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 znacząco ograniczyło ryzyko techniczne i biznesowe tej inwestycji, co pozwala nam z jeszcze większą pewnością oraz dynamiką planować i realizować dalsze prace fazy przygotowawczej. Równolegle prowadzimy bardzo intensywne prace dla naszych pozostałych projektów offshore – mówi Wojciech Dąbrowski.

Program Offshore Grupy Kapitałowej PGE zakłada budowę co najmniej trzech morskich farm wiatrowych, z czego Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 jest trzecią inwestycją z podpisaną umową o przyłączenie.

REKLAMA

Wcześniej, w 2014 roku, inna spółka PGE – Elektrownia Wiatrowa Baltica-3, zawarła z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej Baltica-3 o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 1045 MW. Z końcem 2020 roku taką samą umowę dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-2 o łącznej mocy do 1489 MW podpisała Elektrownia Wiatrowa Baltica-2.

PGE zakłada wybudowanie do 2040 roku morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 6,5 GW. Poza rozpoczętymi projektami o łącznej mocy ok. 3,5 GW, grupa planuje pozyskanie ok. 3 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku w kolejnym etapie.

Również w ubiegłym miesiącu PSE podpisały umowy przyłączeniowe dla morskich farm wiatrowych realizowanych przez Polenergię i Equinor (niemal 1,5 GW) oraz Orlen, który swój projekt o mocy 1,2 GW ma zrealizować we współpracy z kanadyjskim Northland Power.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.