Orsted zapłaci 657 mln zł za udziały w projektach PGE

Orsted zapłaci 657 mln zł za udziały w projektach PGE
Orsted

Po trwających wiele miesięcy negocjacjach Polska Grupa Energetyczna podpisała dzisiaj porozumienie z największym na świecie inwestorem w morskiej energetyce wiatrowej duńskim Orsted mające na celu wspólną budowę dwóch ogromnych farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.

Negocjacje między PGE i Osted w sprawie wspólnych inwestycji w morskie farmy wiatrowe trwały od dłuższego czasu. Na przeszkodzie w ich finalizacji mogły stać przeciągające się prace nad ustawą o morskiej energetyce wiatrowej, którą jednak ostatnio w końcu udało się uchwalić w parlamencie, a podpis pod nią złożył już prezydent.

W efekcie dzisiejszego porozumienia Orsted obejmie 50 proc. udziałów w dwóch projektach PGE – Baltica 2 i Baltica 3, zakładających budowę farm wiatrowych o mocy odpowiednio 1 GW i 1,5 GW. Duńczycy zapłacą za nie około 657 mln zł.

REKLAMA

Bardziej zaawansowany ma być projekt Baltica 3, który w ocenie duńskiej grupy energetycznej mógłby uzyskać status operacyjny w roku 2026.

Orsted podkreśla, że oba projekty powinny zostać objęte jeszcze w tym roku wsparciem w postaci 15-letnich kontraktów różnicowych, w ramach pierwszego etapu przyznawania gwarancji sprzedaży energii z morskich farm wiatrowych mających powstać w polskiej części Morza Bałtyckiego, w którym takie gwarancje mają zyskać projekty o łącznej mocy 5,9 GW.

Transakcja PGE i Orsted wymaga jeszcze uzyskania zgód regulatorów. Jej finalizacja ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.

REKLAMA

Obecnie firma kierowana przez Wojciecha Dąbrowskiego posiada umowy przyłączenia do sieci PSE projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW. Oprócz wymienionych projektów na ten potencjał składa się jeszcze planowana farma wiatrowa Baltica 1, której moc ma wynieść niemal 0,9 GW.

Poza rozpoczętymi projektami o łącznej mocy ok. 3,5 GW, PGE planuje pozyskanie ok. 3 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku w kolejnym etapie. Celem PGE jest uruchomienie morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 6,5 GW do roku 2040.

Orsted to największy na świecie inwestor w offshore, który do 2022 r. ma zbudować farmy wiatrowe na morzu o łącznej mocy 9,9 GW, które będą zlokalizowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec, Holandii, ale także USA i Tajwanu.

W 2020 rok przychody duńskiej grupy wyniosły 52,6 mld DKK, czyli około 31,7 mld PLN.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.