Nielegalny transport wież wiatrowych pod Gorzowem

Nielegalny transport wież wiatrowych pod Gorzowem
Inspekcja Transportu Drogowego

Inspekcja Transportu Drogowego poinformowała o zatrzymaniu nielegalnego transportu wież wiatrowych. Akcję przeprowadzono w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, a wieże miały trafić na farmę wiatrową na Mazurach.

Inspektorzy IDT w nocy z środy na czwartek, z 10 na 11 lutego, na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali do kontroli ciężarówki przewożące elementy elektrowni wiatrowych. Zestawy należały do niemieckiej firmy transportowej.

Ustalono, że ciężarówki załadowano w Głogowie, a przewożone elementy wiatraków miały trafić na budowę farmy wiatrowej na Mazurach.

REKLAMA

Największe zestawy z ładunkiem miały blisko 50 metrów długości, prawie 4 metry szerokości i ok. 4,5 metra wysokości.

Jak informuje Inspekcja Transportu Drogowego, po kontroli dokumentów i przesłuchaniu kierowców stwierdzono, że niemiecki przewoźnik wykonuje przewóz kabotażowy – wykonywano transport towarów między dwoma miejscowościami na terenie Polski z użyciem pojazdów zarejestrowanych w innym kraju, przy czym przewoźnik naruszył unijne przepisy dotyczące przewozów kabotażowych.

REKLAMA

IDT relacjonuje, że kierowcy wszystkich zestawów okazali do kontroli zezwolenia kategorii VII na przejazd pojazdów nienormatywnych po drogach publicznych. Zezwolenia były jednak wydane na inne podmioty niż te, które rzeczywiście wykonywały transport. W tej sytuacji inspektorzy nie mogli uznać zezwoleń, a ponadto mieli zastrzeżenia do prawidłowości oznakowania dwóch pojazdów pilotujących nienormatywne ciężarówki.

W efekcie nieprawidłowe transporty elementów elektrowni wiatrowych wstrzymano do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Natomiast wobec przewoźników zostaną wszczęte postępowania administracyjne.

Inspekcja Transportu Drogowego oszacowała naruszenia na łączną kwotę ok. 300 tys. zł. IDT zaznacza jednak, że z uwagi na ograniczenia ustawowe ostateczna wysokość kar będzie niższa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.