Orlen kupił farmę wiatrową

Orlen kupił farmę wiatrową
Farma wiatrowa Kanin. Fot. PKN Orlen

Znajdująca się w województwie zachodniopomorskim farma wiatrowa Kanin powiększyła portfel odnawialnych źródeł energii Grupy Orlen o 20 MW. Do 2030 roku państwowy koncern paliwowy chce posiadać aktywa w energetyce odnawialnej o łącznej mocy 2,5 GW.

Nowa farma wiatrowa w portfelu Orlenu znajduje się w okolicach Darłowa i zlokalizowana jest w obszarze działalności Energa Operator. Składa się na nią 8 turbin o mocy 2,5 MW każda.

Działająca od 2012 roku farma wiatrowa została zakupiona przez koncern paliwowy od dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych – Stage Capital i Mashav Energia.

REKLAMA

Produkcja energii z farmy wiatrowej Kanin jest rozliczana w systemie zielonych certyfikatów i na podstawie zawartych umów posiada gwarancję odbioru wyprodukowanej energii elektrycznej do 2027 roku. Dotychczas produkowała do 50 GWh energii rocznie.

Orlen podkreśla, że akwizycja wpisuje się w strategię ORLEN2030, zakładającą rozwój zeroemisyjnej energetyki, zarówno w ramach budowy własnych mocy, jak i przejęć działających już aktywów.

Konsekwentnie podążamy ścieżką rozwoju wyznaczoną przez strategię Orlen. Rozbudowujemy  nasz portfel zeroemisyjnych źródeł realizując własne inwestycje, ale również poprzez akwizycje perspektywicznych aktywów. W te działania wpisuje się  przejęcie działającej na lądzie farmy wiatrowej Kanin. Nie zwalniamy również tempa w przygotowaniach do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Niedawno osiągnęliśmy kolejny kamień milowy pozyskując doświadczonego partnera branżowego. Segment nowoczesnej energetyki będzie bardzo ważnym źródłem przychodów Koncernu i fundamentem realizacji naszego długofalowego celu, osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – komentuje Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. 

REKLAMA

Na razie koncern kierowany przez Daniela Obajtka posiada aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,2 GW, w tym 552 MW w źródłach zeroemisyjnych, które weszły w skład grupy wraz z przejęciem Energi. Obejmują one 55 elektrownie produkujące energię z odnawialnych źródeł, w tym elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej tworzy 7 farm, których łączna moc zainstalowana wynosi 262 MW.

Ponadto Grupa Orlen posiada dwa bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock, czyli największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce. Koncern posiada również rozbudowaną sieć linii przesyłowych o łączonej długości ok. 200 tysięcy kilometrów, która zapewnia stałe dostawy energii dla ok. 3 milionów odbiorców.

W perspektywie najbliższej dekady Grupa Orlen na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii ma wydać łącznie 47 mld zł. Koncern ma inwestować przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę.

Do 2030 roku Grupa Orlen chce posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW liczonej według udziałów Orlenu.

Największą inwestycją będzie mająca osiągnąć moc 1,2 GW morska farma wiatrowa, którą krajowy koncern paliwowy ma wybudować z kanadyjską firmą Northland Power. Orlen ma sprzedać Kanadyjczykom 49 proc. udziałów w tym projekcie.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.