Technologia HVDC dla największej farmy wiatrowej świata

Technologia HVDC dla największej farmy wiatrowej świata
Equinor

Hitachi ABB zdobyło kontrakt na wykonanie infrastruktury przesyłowej dla trzeciego etapu największej morskiej farmy wiatrowej na świecie. Zastosowanie technologii HVDC zmniejszy straty na przesyle energii, co ma w tym przypadku tym większe znaczenie, że farma wiatrowa Dogger Bank powstanie w odległości ponad 100 km od lądu.

Koncern Hitachi ABB wykona przyłącza dla wszystkich trzech etapów farmy wiatrowej Dogger Bank, z których każdy będzie liczyć po 1,2 GW. Budowa pierwszych elektrowni wiatrowych – turbin GE Haliade X o rekordowej mocy 13 MW – ma się rozpocząć w 2023 r. W trzecim etapie zostaną zastosowane turbiny Haliade o mocy 14 MW. Wszystkie trzy etapy mają być gotowe w marcu 2026 r.

Cała farma wiatrowa ma produkować rocznie około 18 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi 5 proc. zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

System przesyłowy w technologii HVDC (High Voltage Direct Current) wykona Hitachi ABB, które właśnie poinformowało o zdobyciu kontraktu na obsługę trzeciego etapu Dogger Bank.

Będzie to pierwszy przypadek zastosowania tej technologii w brytyjskim sektorze morskich wiatraków, Hitachi ABB podkreśla, że jej zalety będą mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku tak bardzo oddalonej od lądu farmy wiatrowej. Dostawca technologii zaznacza także możliwość wykonania tzw. black-startu, czyli uruchomienia sieci w przypadku jej awarii.

Wcześniej infrastrukturę przesyłową w technologii HVDC zrealizowano m.in. dla pierwszej na świecie morskiej farmy wiatrowej BARD Offshore 1, której moc wynosi 400 MW i która została uruchomiona już w 2010 roku. Ta farma wiatrowa znajduje się w niemieckiej części Morza Północnego, a jej połączenie z lądowym systemem energetycznym wymagało położenia liczącego 125 km podmorskiego kabla, a do tego wykonania długich na 75 km sieci na lądzie.

Technologia HVDC ma już 65 lat, a Hitachi ABB chwali się, że odpowiadał za realizację ponad połowy projektów zrealizowanych dotąd z jej udziałem.

REKLAMA

W brytyjskim systemie elektroenergetycznym technologia HVDC została już wykorzystana w celu połączenia położonych 200 km na północ od Szkocji Szetlandów z głównym systemem przesyłowym Wielkiej Brytanii.

Projekt Dogger Bank jest rozwijany przez norweski koncern Equinor i brytyjskiego dewelopera SSE Renewables, którzy podzielili się po równo udziałami. Pod koniec ubiegłego roku po 20 proc. udziałów w etapach 1 i 2 za 403 mln funtów kupiła włoska grupa paliwowa Eni. Po 40 proc. udziałów zachowają Equinor i SSE Renewables.

Dla pierwszego etapu w brytyjskiej aukcji dla offshore zagwarantowano przychody ze sprzedaży energii wynoszące 39,65 funtów/MWh, czyli poniżej 200 zł/MWh. Natomiast w przypadku dwóch pozostałych etapów zabezpieczono cenę 41,61 funtów/MWh.

Prace budowlane przy pierwszym etapie Dogger Bank rozpoczęły się już na początku ubiegłego roku. Prace lądowe przewidziano na 2 lata i będzie je realizować około 100 pracowników. W tym czasie zostanie położone 32 km kabli na lądzie i 130 km na dnie morza, na głębokości 20-35 m.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.