Tauron zaczyna budowę farmy wiatrowej Piotrków

Tauron zaczyna budowę farmy wiatrowej Piotrków
Tauron

Koncern energetyczny kierowany przez Wojciecha Ignacoka rozpoczyna budowę farmy wiatrowej. Zlokalizowany w województwie łódzkim projekt został przejęty przez Taurona zaledwie w grudniu 2020 r.

Farma wiatrowa Piotrków będzie liczyć 30 MW, a jej budowa powinna zostać zakończona latem przyszłego roku. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum złożone z firmy Mega S.A. jako lidera oraz P&Q Sp. z o.o.

Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Piotrków w grudniu 2020 r. poprzez nabycie spółki celowej Wind  T1.

REKLAMA

Na farmę wiatrową zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica, w powiecie piotrkowskim, złoży się 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma wyprodukuje 90 GWh energii elektrycznej rocznie, co zaspokoi 35 tysięcy gospodarstw domowych.

Ta inwestycja to nowe otwarcie Zielonego Zwrotu Taurona. Nasza organizacja zbuduje w tym miejscu farmę wiatrową od zera. Inwestycja ta nie jest więc efektem akwizycji. Tak realizowane inwestycje w OZE to już nie tylko konieczność biznesowa, ale i odpowiedź na oczekiwania naszych klientów i otoczenia, w którym funkcjonujemy – komentuje Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia.

Konsekwentnie realizujemy założenia Zielonego Zwrotu Taurona. Przekazujemy do eksploatacji nowe farmy fotowoltaiczne, przyłączamy do sieci elektroenergetycznej dziesiątki tysięcy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, a także rozwijamy energetykę wiatrową – dodaje prezes Ignacok.

W roku 2019 Tauron podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce i aktualnie dysponuje dziewięcioma farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW.

Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze Tauron równolegle realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu ubiegłego roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, Tauron uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW budowaną w ramach programu Tauron PV.

REKLAMA

Na własnych terenach Tauron chce zbudować farmy fotowoltaiczne o mocy 150 MWp, natomiast zgodnie założeniami do 2025 roku koncern energetyczny ma dysponować farmami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 300 MWp.

Tauron jest ponadto w trakcie realizacji kolejnych projektów fotowoltaicznych, które są zlokalizowane w woj. zachodniopomorskim – Choszczno I i Choszczno II – w ramach których powstanie 14 farm PV o łącznej mocy 14 MW.

Realizowany od czerwca 2019 r. Zielony Zwrot Taurona przewiduje zwiększenie do 65 proc. udziału źródeł zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Grupy do 2030 roku. Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zastąpienie wyeksploatowanych źródeł konwencjonalnych nisko- bądź zeroemisyjnymi, mają pozwolić na obniżenie emisyjności Grupy w perspektywie 2025 r. o ponad 20 proc., a w perspektywie 2030 r. o ponad 50 proc.

Do 2025 roku Tauron chce mieć ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie.

Ponadto grupa kierowana przez Wojciecha Ignacoka zamierza realizować inwestycje wiatrowe na Morzu Bałtyckim. W tym celu nawiązała współpracę z deweloperem morskich farm wiatrowych Ocean Winds będącym joint venture portugalskiego koncern EDPR i francuskiej grupy Engie.

Ocean Winds posiada decyzje lokalizacyjne dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Docelowa moc każdego sięga 200 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.