Vestas zbuduje elektrownie wiatrowe na drewnianych wieżach

Vestas zbuduje elektrownie wiatrowe na drewnianych wieżach
Modvion

Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych Vestas zainwestował w szwedzki startup Modvion, który buduje wieże wiatrowe z drewna. Wcześniej chęć wykorzystania technologii drewnianych wież wiatrowych zadeklarowała szwedzka grupa energetyczna Vattenfall.

Duński producent, który w swojej dotychczasowej historii zrealizował już zamówienia na elektrownie wiatrowe o mocy przekraczającej 132 GW, zainwestował w szwedzki startup Modvion budujący drewniane wieże wiatrowe w technologii określanej jako LVL (Laminated Veneer Lumber).

Ich zastosowanie w inwestycjach wiatrowych przyczyniłoby się do ograniczenia śladu węglowego oraz ułatwiłoby recykling zużytych elektrowni. Jak podaje Vestas zastosowanie komponentów z LVL w miejsce konstrukcji stalowych oznacza redukcję emisji CO2 przy produkcji części wież wiatrowych o 80 proc.

REKLAMA

Duński producent elekrowni wiatrowych zobowiązał się ograniczyć ślad węglowy w swoim łańcuchu dostaw o 45 proc. do roku 2030, a zastosowanie technologii oferowanej przez Modvion może okazać się konieczne, aby ten cel zrealizować.

Vestas nie podał szczegółów na temat warunków transakcji, informując jedynie, że został mniejszościowym udziałowcem Modvion.

Zaletą wież proponowanych przez szwedzką firmę ma być ich modułowa budowa, która ułatwi transport do trudniej dostępnych miejsc. Wieże z drewna mają być znacznie tańsze od stosowanych powszechnie w projektach wiatrowych wież stalowych. Ponadto ich zastosowanie obniża ślad węglowy inwestycji.

Pierwsza elektrownia wiatrowa, w której wykorzystano rozwiązania opracowane przez Modvion, rozpoczęła pracę w kwietniu ubiegłego roku na wyspie Björkö w pobliżu Goeteborga.

REKLAMA

Wysokość zastosowanej tam wieży jest stosunkowo niewielka i wynosi 30 metrów, jednak firma Modvion zapewniła, że począwszy od 2022 roku będzie oferować dużo wyższe drewniane wieże.

W ubiegłym roku współpracę ze startupem nawiązał szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który w swoim portfelu posiada projekty wiatrowe o łącznej mocy około 5 GW.

W całym cyklu życia elektrownie wiatrowe charakteryzują się już obecnie bardzo niskim śladem węglowym. Teraz chcemy jeszcze bardziej obniżyć ten poziom i widzimy, że drewniane wieże mogą być częścią rozwiązania mającego na celu obniżanie śladu węglowego, które może uzupełniać się z naszymi pracami nad bezemisyjną produkcją stali – komentował Daniel Gustafsson kierujący dewelopmentem projektów wiatrowych w szwedzkim koncernie.

Ponadto Modvion informował w ubiegłym roku o podpisaniu umowy z działającym w Szwecji deweloperem farm wiatrowych Varberg Energi na dostarczenie wieży wiatrowej wysokiej na 110 metrów, a dla innego dewelopera Rabbalshede Kraft ma dostarczyć 10 wież wysokich nawet na 150 metrów.

W międzyczasie Modvion informował o pozyskaniu unijnego dofinansowania z programu EIC Accelerator. Wysokość przyznanego grantu sięga 69 mln szwedzkich koron, czyli ok. 6,5 mln euro. W tym 26 mln koron zostanie przyznane w formie grantów, a 43 mln koron to inwestycja kapitałowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego. 

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę pierwszej wieży wiatrowej wysokiej na 100 metrów, która zostanie wykorzystana w komercyjnym projekcie realizowanym w pobliżu Göteborga przez dewelopera Varberg Energi.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.