Największa dostawa łopat wiatrowych do Polski

Największa dostawa łopat wiatrowych do Polski
Port Gdynia

Do portu w Gdyni przypłynął statek, który dostarczył ponad 100 łopat wiatrowych. Port Gdynia zapewnia, że była to największa w historii naszego kraju tego rodzaju dostawa.

Dostawa łopat do turbin wiatrowych wpłynęła do Portu Gdynia. Jednostka Tian XI mierząca 190 metrów długości dostarczyła aż 114 łopat wiatrowych, z których każda liczy 54 metry.

Wyładunek trwał dwa i pół dnia, a dostarczone łopaty wyruszyły w dalszą podróż na farmy wiatrowe w Polsce.

REKLAMA

Port Gdynia podkreśla w komentarzu do tej informacji, że rosnący rynek energetyki wiatrowej w Polsce oraz sprawna obsługa łańcuchów logistycznych powoduje, że gdyński port jest liderem w obsłudze transportu elementów turbin wiatrowych w tej części Bałtyku.

– Tego typu ładunki przyjmowane są w Porcie Gdynia coraz częściej. Intensywnie przygotowujemy się do projektów, które będą realizowane nie tylko na lądzie, tak jak w tej chwili ma to miejsce, ale również na Morzu Bałtyckim. Nasze terminale już dzisiaj są właściwie w 100 proc. gotowe, zostały jeszcze do wykonania ewentualnie drobne prace inwestycyjne – komentuje Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Operator portu zapewnia, że zarówno lokalizacja, infrastruktura jak i doświadczenie w obsłudze tego typu ładunków powodują, że Gdynia zdaje się być miejscem pierwszego wyboru do obsługi morskich farm wiatrowych.

Morska energetyka wiatrowa może do 2030 r. dodać do PKB znaczną wartość oraz przyczynić się do powstania dodatkowych miejsc pracy. Już dziś zidentyfikowano ponad 100 polskich podmiotów, które z powodzeniem mogą zostać włączone w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Dla wielu polskich lokalnych przedsiębiorstw włączenie się w przemysł energetyki morskiej będzie okazją do rozwoju.

REKLAMA

Port Gdynia przytacza dane z raportu organizacji WindEurope, według której tylko w ubiegłym roku europejski sektor morskiej energetyki wiatrowej wygenerował inwestycje w nowe farmy wiatrowe na morzu warte 26,3 mld euro.

W Europie jest obecnie 25 GW zainstalowanych mocy w offshore, z czego w 2020 r. przybyło niecałe 3 GW. Zgodnie ze strategią Unii Europejskiej, w 2050 r. powinno powstać nawet 300 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej.

Dziś w branży offshore w Europie pracuje ok. 77 tys. ludzi, natomiast według szacunków WindEurope w 2030 r. powinno być 200 tys. zatrudnionych.

W ubiegłym tygodniu w Dzienniku Ustaw ogłoszona została ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która daje kluczowy impuls do rozwoju offshore na Bałtyku.

Według planów rządu, do 2040 r. w polskiej części Morza Bałtyckiego mogą powstać farmy wiatrowe o łącznej mocy 11 GW, a szacowana, łączna wartość inwestycji w polskim offshore to nawet 160 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.