Do URE trafiły pierwsze wnioski o wsparcie dla offshore

Do URE trafiły pierwsze wnioski o wsparcie dla offshore
Equinor

Mimo, że nierozstrzygnięta pozostaje kwestia maksymalnych, gwarantowanych cen, które inwestorzy będą mogli uzyskać za produkcję energii z morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku, pierwsi inwestorzy już złożyli wnioski o wsparcie.

Equinor i Polenergia złożyły wnioski o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci z morskich projektów wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Obie firmy mają w tych projektach po 50 proc. udziałów.

Inwestycje zlokalizowane są na Morzu Bałtyckim, w ramach polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej – w odległości od 22 km do 37 km od brzegu. Elektrownie wiatrowe zostaną zainstalowane na głębokościach od 23 do 41 m.

REKLAMA

Łączna moc obu farm wiatrowych może wynieść nawet 1440 MW, a obszar,który zajmą, sięgnie ponad 241 km2. Po uruchomieniu będą one mogły zasilić ponad dwa miliony polskich gospodarstw domowych.

Pierwsza z tych firm będzie pełnić w tych projektach rolę operatora w fazie ich rozwoju, budowy i eksploatacji. Z kolei Polenergia odpowiada za uzyskanie wszystkich pozwoleń oraz zarządzanie sprawami krajowymi związanymi z rozwojem projektu.

Partnerzy joint venture złożyli wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Ustawa przewiduje, że w pierwszej fazie systemu wsparcie może być przyznane dla projektów o łącznej mocy do 5,9 GW.

REKLAMA

Na tym etapie inwestorzy nie będą musieli konkurować o wsparcie w aukcjach, oferując jak najniższą cenę. Wsparcie w postaci gwarantowanego na 25 lat przychodu, w ramach mechanizmu tzw. kontraktu różnicowego, zostanie przyznane w drodze indywidualnej decyzji, którą będzie jeszcze musiała zatwierdzić Komisja Europejska.

– Polska wyznaczyła ambitne cele dla morskiej energetyki wiatrowej w ramach szerokiej transformacji energetycznej. Equinor chce być wiodącym partnerem w tym procesie. Złożone wnioski o przyznanie wsparcia dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III są kamieniem milowym dla naszych projektów – komentuje prezes zarządu Equinor Polska Michał Kołodziejczyk.

Obecnie oczekujemy na decyzję Ministerstwa Klimatu w sprawie ceny maksymalnej za energię elektryczną w systemie wsparcia dla morskich farm wiatrowych. To warunkuje dalszy rozwój tych projektów i rodzącego się w Polsce sektora morskiej energetyki wiatrowej – dodaje Michał Kołodziejczyk.

Equinor i Polenergia rozwijają jeszcze trzeci projekt morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. Jego moc ma wynieść 1560 MW. Ta inwestycja ma być realizowana w dalszej kolejności.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.