PBDI zbuduje farmę wiatrową dla inwestora z Francji

PBDI zbuduje farmę wiatrową dla inwestora z Francji
Vestas

Erbud poinformował o pozyskaniu przez kontrolowaną przez niego spółkę PBDI SA kontraktu na budowę farmy wiatrowej dla spółki celowej należącej do wywodzącego się z Francji dewelopera Qair.

PBDI SA zawarło ze spółką celową Quadran Wind Park 7 Sp. z o.o. umowę o wartości 24,28 mln zł dotyczącą wykonania robót budowlanych przy projekcie farmy wiatrowej Rychwał.

Umowa ze spółką z grupy Qair (wcześniej Quadran, Lucia Group) została zawarta już w październiku 2020 r., jednak Erbud poinformował o niej dopiero teraz, czekając z komunikatem na wydanie polecenia rozpoczęcia prac.

REKLAMA

Farma wiatrowa powstanie na terenie wielkopolskiej gminy Rychwał, w pobliżu miejscowości Święcia, Czyżew i Dąbroszyn. W sumie przewidziano budowę sześciu turbin, każda o mocy 3 MW.

Na realizację zadania PBDI będzie mieć 56 tygodni, licząc od dnia otrzymania pisemnego polecenia rozpoczęcia prac.

Qair obecnie posiada w naszym kraju dwie kupione od EDF EN farmy wiatrowe o łącznej mocy 106 MW. Chodzi o projekt Linowo o mocy 58 MW zrealizowany w roku 2012, a także o farmę wiatrową Rzepin o mocy 48 MW, która została oddana do użytku trzy lata później. Obie farmy wiatrowe produkują energię rozliczaną w systemie zielonych certyfikatów.

REKLAMA

Do tego Qair posiada w naszym kraju elektrownie fotowoltaiczne o mocy 21 MW zrealizowane w województwach dolnośląskim i kujawsko-pomorskim, które mają gwarancje sprzedaży energii nabyte w aukcji przeprowadzonej w listopadzie 2018 roku.

Ponadto na etapie pozyskiwania finansowania i realizacji deweloper ma posiadać 147 MW w projektach wiatrowych i słonecznych.

W ubiegłym roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Bank BNP Paribas przyznały Qair finansowanie warte 560 mln zł. Dzięki temu powstaną farmy wiatrowe Udanin o mocy 50 MW, Parzeczew o mocy 9 MW, Września o mocy 9 MW, dla których francuski inwestor posiada zabezpieczone gwarancje sprzedaży energii w aukcji z listopada 2018 roku. Finansowanie od EBOiR obejmie także pośrednio inwestycje w fotowoltaice na 25 MW.

Kolejne elektrownie wiatrowe Qair postawi w naszym kraju w wyniku ostatniej aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w listopadzie 2020 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.