Sukces pilotażu systemu chroniącego ptaki przed turbinami wiatrowymi

Sukces pilotażu systemu chroniącego ptaki przed turbinami wiatrowymi
PGE Energia Odnawialna

Na należącej do spółki PGE Energia Odnawialna farmie wiatrowej Lotnisko, zlokalizowanej w miejscowości Kopaniewo w województwie pomorskim, zakończyły się testy systemu chroniącego ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych.

Przetestowany na farmie wiatrowej Lotnisko system, który dostarczyła polska firma Bioseco, składa się ze autorskiego oprogramowania współpracującego z 24 kamerami HD zamontowanymi w ośmiu modułach na wieży wiatraka.

Jak zapewnia PGE Energia Odnawialna, system jest w stanie w ciągu dwóch sekund wykryć zbliżające się do turbiny ptaki, a następnie samoczynnie wybrać adekwatne działanie minimalizujące ryzyko kolizji. Może to być ostrzegawczy sygnał świetlny, dźwiękowy lub automatyczne zatrzymanie turbiny.      

REKLAMA

Testy na farmie wiatrowej Lotnisko, która składa się z 30 turbin, każda o mocy 3,15 MW, trwały sześć miesięcy. Ich celem było oszacowanie skuteczności systemu pod kątem wykrywalności ptaków lecących w różnej odległości od wiatraka oraz określenie skali przypadków, gdy zatrzymanie turbiny nastąpiłoby z powodu wykrycia obiektu innego niż ptak.

Jak zapewnia PGE Energia Odnawialna, pilotaż, w którym uczestniczyli również ornitolodzy, zakończył się sukcesem i miał pokazać wysoką skuteczność systemu.

REKLAMA

Wykrywalność lecącej kani rudej w obrębie 400 metrów od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc., podobnie jak żurawi w obrębie 500 metrów od wiatraka.

PGE EO dodaje, że dobre rezultaty osiągnięto też w przypadku fałszywych wykryć – tzw. false positive rate. Po zakończeniu kalibracji i optymalizacji filtrów ich poziom został zredukowany do 4 proc.

Zachęcające miały być też wyniki związane z okresowym wyłączeniem turbin. Spółka zapewnia, że dzięki zastosowaniu systemu Bioseco może być ich nawet o 80 proc. mniej.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada m.in. 17 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 683,16 MW. Farma wiatrowa Lotnisko jest największą z nich.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.