Tauron zwiększył produkcję energii z wiatru

Tauron zwiększył produkcję energii z wiatru
Tauron

W ubiegłym roku farmy wiatrowe Taurona wyprodukowały około 970 GWh energii elektrycznej, co oznacza 40-procentowy wzrost wobec generacji z 2019 roku. Jak wylicza spółka, taka ilość energii odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu 400 tysięcy gospodarstw domowych.

Produkcję energii wiatrowej za ubiegły rok Tauron zwiększył przede wszystkim dzięki zakupowi we wrześniu 2019 roku farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. Dzięki temu grupa podwoiła swoje moce w energetyce wiatrowej.

Tauron informuje, że na wyniki produkcji w farmach wiatrowych wpływ miała również sytuacja meteorologiczna, w szczególności wysoka wietrzność. Dobre warunki wietrzne panowały m.in. w lutym 2020 roku.

REKLAMA

Farmy wiatrowe Taurona zanotowały wówczas produkcję na rekordowym, rzadko spotykanym poziomie i wytworzyły ok. 150 GWh – średnia produktywność wyniosła przeszło 50 proc. Taki wolumen odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 60 tysięcy gospodarstw domowych. Wcześniej tak wysoka produkcja energii wiatrowej została zanotowana w grudniu 2015 roku.

W sumie wskaźnik wykorzystania mocy zainstalowanej dla wszystkich farm wiatrowych Taurona wyniósł w ubiegłym roku średnio ok. 30 proc.

Najlepsze wyniki produktywności uzyskały farmy wiatrowe zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Farmy wiatrowe Inowrocław i Mogilno o łącznej mocy 66 MW utrzymywały wysoki poziom wykorzystania mocy ponad 35 proc.

Również dla zlokalizowanej w województwie zachodniopomorskim, największej farmy wiatrowej w portfelu Taurona  Marszewo o mocy 100 MW  produktywność w ubiegłym roku była powyżej średniej z lat poprzednich i wyniosła 32 proc.

REKLAMA

Aktualnie Tauron dysponuje dziewięcioma farmami wiatrowymi: Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. 

W lutym br. firma rozpoczęła budowę kolejnej farmy wiatrowej o mocy 30 MW, która powstaje w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim. Energia z budowanych tam 15 turbin powinna popłynąć w połowie 2022 roku.

Marek Wadowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia, zapewnia, że rozwój nowych mocy wiatrowych na lądzie w najbliższych latach będzie priorytetem inwestycyjnym kierowanej przez niego spółki.

– Taka jest konieczność biznesowa i takie jest oczekiwanie klientów oraz otoczenia, w którym funkcjonujemy  – komentuje Marek Wadowski.

Zgodnie z aktualną strategią inwestycyjną, w 2025 roku Tauron chce posiadać ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie oraz 300 MW w farmach fotowoltaicznych.

Tak zwany Zielony Zwrot Taurona przewiduje zwiększenie do 65 proc. udziału źródeł zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Grupy do 2030 roku. Inwestycje w odnawialne źródła energii mają pozwolić na obniżenie emisyjności Grupy w perspektywie 2025 r. o ponad 20 proc., a w perspektywie 2030 r. o ponad 50 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.