DIF Capital Partners przejmuje projekty wiatrowe w Polsce

DIF Capital Partners przejmuje projekty wiatrowe w Polsce
Nordex

Wywodzący się ze Szwecji deweloper odnawialnych źródeł energii OX2 sprzedał funduszowi DIF Capital Partners dwa projekty farm wiatrowych o docelowej mocy 63 MW, które powstaną w województwach podlaskim i wielkopolskim. Dla obu projektów OX2 zabezpieczył 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Prace budowlane rozpoczęły się po zamknięciu transakcji, a projekty mają zostać oddane do eksploatacji do końca 2022 r. Po oddaniu farm wiatrowych do użytku OX2 obejmie oba projekty zarządzaniem techniczno-komercyjnym.

Szacuje się, że w skali roku całkowita produkcja energii elektrycznej wyniesie około 200 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu ok. 50 tys. gospodarstw domowych i co pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 70 tys. ton rocznie.

REKLAMA

Pierwsza z farm wiatrowych powstanie w gminie Grajewo w woj. podlaskim i złoży się na nią 12 turbin Vestas V126 o jednostkowej mocy 3,45 MW, które w skali roku mają wytwarzać przeciętnie 131 GWh energii elektrycznej.

Druga farma wiatrowa powstanie na terenie gminy Sulmierzyce w woj. wielkopolskim. Złoży się na nią 7 turbin Vestas V126 o jednostkowej mocy 3,3 MW, które mają wytwarzać 67,6 GWh energii elektrycznej rocznie.

REKLAMA

W budowę farmy wiatrowej Grajewo zostały zaangażowane m.in. firmy CJR Renewables oraz Electrum. Z kolei wykonawcą farmy wiatrowej Sulmierzyce będzie Onde S.A.

OX2 to jeden z największych europejskich deweloperów lądowych farm wiatrowych. Dotąd firma zrealizowała w Europie projekty o łącznej mocy zainstalowanej 2,4 GW. Obecnie szwedzki deweloper prowadzi projekty związane z budową 44 farm wiatrowych o łącznej mocy 2,28 GW.

DIF Capital Partners to globalny podmiot zarządzający funduszami, dysponujący portfelem aktywów o wartości 8,5 mld euro w dziewięciu zamkniętych funduszach infrastrukturalnych i kilku instrumentach współinwestowania. DIF Capital Partners inwestuje w aktywa budowane od podstaw oraz znajdujące się w eksploatacji, zlokalizowane głównie w Europie, obu Amerykach, Australii i Azji.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.