Powstała największa lądowa farma wiatrowa w Europie

Powstała największa lądowa farma wiatrowa w Europie
Statkraft

Norwegia słynęła dotąd z taniej, czystej energii elektrycznej, którą zapewniały temu krajowi niemal wyłącznie elektrownie wodne. Teraz jednak norweski miks energetyczny zostanie uzupełniony o generację z ogromnej farmy wiatrowej. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 11 mld koron norweskich, czyli ok. 5 mld zł.

Norweski koncern energetyczny Statkraft poinformował o uruchomieniu ogromnego parku wiatrowego Fosen, który powstał w położonym w środkowej części Norwegii regionie Trondelag, którego stolicą jest miasto Trondheim.

Na całą inwestycję składa się 277 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1057 MW, które mają wytwarzać energię w ilości 3,6 TWh odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad miliona norweskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Przeciętna moc turbin zastosowanych na farmie wiatrowej Fosen wynosi 3,81 MW, a średnica łopat wirnika sięga od 117 do 136 metrów.

Jak wylicza Statkraft, produkcja takiej ilości energii oznacza zredukowanie emisji CO2 o 1,9 mln ton rocznie. Tyle dwutlenku węgla emituje około 862 tys. samochodów.

Pierwsze prace budowlane przy tym projekcie rozpoczęto w 2016 roku i zrealizowano je w ramach sześciu etapów. Pierwszy sfinalizowano w roku 2018, uruchamiając turbiny o łącznej mocy 255,6 MW, w 2019 roku oddano do użytku dwa kolejne etapy liczące 288 MW i 93,6 MW, a trzy ostatnie – liczące 113,4 MW, 126 MW oraz 180,6 MW –  zrealizowano w 2020 roku.

W pierwszym etapie, sfinalizowanym w roku 2018, wykorzystano turbiny Vestasa o jednostkowej mocy 3,6 MW i średnicy łopat wirnika 117 m.

REKLAMA

W ostatnim etapie, który został sfinalizowany w ubiegłym roku, zastosowano turbiny Vestas o jednostkowej mocy 4,2 MW i średnicy łopat wirnika 136 m.

Jak podkreśla Statkraft, inwestycja okazała się bardzo skomplikowana ze względu na wyzwania związane ze wznoszeniem elektrowni wiatrowych i logistyką prowadzoną w górzystym terenie. Dodatkowo prace musiały być przerywane w okresach zimowych.

Statkraft jest większościowym udziałowcem w tej inwestycji. Norweska grupa posiada 52,1 proc. udziałów. Mniejszościowe udziały posiadają Nordic Wind Power (40 proc.) oraz TronderEnergi (7,9 proc.).

Nordic Wind Power należy do szwajcarskich instytucji finansowych: Credit Suisse Energy Infrastructure Partners oraz BKW.

Fosen to obecnie największa lądowa farma wiatrowa w Europie. Wcześniej największą zbudowaną na lądzie farmą wiatrową na Starym Kontynencie był zlokalizowany w Rumunii projekt Fantanele-Cogealac, który został zrealizowany przez czeski CEZ już w 2010 roku. Moc tej farmy wiatrowej wynosi 600 MW i składa się na nią 240 turbin dostarczonych przez General Electric.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.