Holendrzy przejmują kolejne projekty wiatrowe w Polsce

Holendrzy przejmują kolejne projekty wiatrowe w Polsce
Sabowind

Fundusz DIF Capital Partners zrealizował kolejną transakcję na polskim rynku odnawialnych źródeł energii, przejmując portfel projektów wiatrowych o łącznej mocy ponad 100 MW.

DIF Capital Partners przejął za pośrednictwem funduszu DIF Infrastructure Fund VI cztery zlokalizowane w naszym kraju projekty wiatrowe o łącznej mocy 108 MW, które są realizowane na terenie województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Sprzedającym jest wywodzący się z Niemiec deweloper Sabowind, który ma odpowiadać za uruchomienie farm wiatrowych, a także za ich serwis.

REKLAMA

Budowa rozpocznie się jesienią tego roku. Pierwsze dwie farmy wiatrowe mają być gotowe w trzecim kwartale przyszłego roku, a dwa pozostałe w pierwszym kwartale 2023 r.

Na farmy wiatrowe przejęte przez DIF Capital Partners złoży się w sumie 54 turbin Vestas V90 i V100. 

Całkowity uzysk energii ma wynieść około 300 GWh rocznie. Sprzedaż energii będzie objęta systemem aukcyjnym dzięki skutecznemu złożeniu ofert przez Sabowind w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu 2019 roku.

REKLAMA

Dla wywodzącego się z Holandii funduszu inwestycyjnego jest to już druga transakcja na polskim rynku odnawialnych źródeł energii.

Wcześniej w tym roku fundusz DIF Infrastructure Fund VI zawarł umowę dotyczącą przejęcia prowadzonych w naszym kraju projektów wiatrowych o łącznej mocy 63 MW od wywodzącego się ze Szwecji dewelopera OX2.

DIF Capital Partners to podmiot zarządzający funduszami posiadającymi w portfelu aktywa o wartości sięgającej 8,5 mld euro, które dotąd zainwestowały w elektrownie słoneczne i wiatrowe o mocy około 2,3 GW w Europie, obu Amerykach i w Australii.

Sabowind działa na polskim rynku energetyki odnawialnej od 2006 roku. Polska spółka Sabowind Polska Sp. z o. o.  z siedzibą w Bydgoszczy należy do grupy Sabowind GmbH z Freiberga.

Na polskim rynku Sabowind realizuje także projekty fotowoltaiczne. Wywodzący się z Niemiec deweloper zabezpieczył w aukcji z grudnia 2019 roku wsparcie w systemie aukcyjnym dla portfela 7 farm PV o łącznej mocy 7 MW

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.