Na morskiej farmie wiatrowej Orlenu mogą stanąć ogromne turbiny GE

Na morskiej farmie wiatrowej Orlenu mogą stanąć ogromne turbiny GE
GE Renewable Energy

PKN Orlen i amerykański GE Renewable Energy podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Umowa przybliża amerykańską firmę do kontraktu na dostawę turbin dla ogromnego projektu morskiej farmy wiatrowej realizowanego przez Orlen we współpracy z kanadyjskim Northlandem.

Partnerstwo między PKN Orlen a GE Renewable Energy ma wesprzeć rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Poprzez jego realizację GE Renewable ma dążyć do tworzenia w Polsce miejsc pracy, wspierając tym samym rozwój lokalnego łańcucha dostaw dla całego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej, rozbudowując swoje możliwości produkcyjne oraz wspierając Orlen w staraniach o nowe koncesje dla morskich farm wiatrowych.

– Polska jest dobrze przygotowana do tego, aby efektywnie wykorzystać zasoby morskiej energii wiatrowej przyspieszając tym samym swoją transformację energetyczną. Umowa, którą dziś podpisujemy, wyznacza drogę, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i przyniesie korzystne dla obu stron rezultaty w zakresie ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego – komentuje Jérôme Pécresse, CEO w GE Renewable Energy.

REKLAMA

Orlen posiada prawa do budowy farmy wiatrowej o mocy 1,2 GW, która ma powstać w polskiej części Morza Bałtyckiego. Inwestycja realizowana przez spółkę celową, w której 49 proc. udziałów ma kanadyjski Northland Power, uzyskała już decyzję Urzędu Regulacji Energetyki przyznającą dla tego projektu 25-letnie kontrakty różnicowe.

Obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest w odległości około 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2023 roku, a zakończenie w 2026 roku.

REKLAMA

GE należy do największych na świecie producentów elektrowni wiatrowych. Obecnie amerykańska firma jest w trakcie testów nowej, przeznaczonej do pracy na morzu turbiny, której jednostkowa moc ma wynieść 13 MW. Dla porównania, moc obecnie największych morskich turbin, które zostały dotąd zastosowane w komercyjnych projektach wiatrowych, liczy 9,5 MW.

Podczas testów prowadzonych w porcie w Rotterdamie turbina Haliade X o mocy 13 MW notowała już dzienną produkcję energii przekraczającą 300 MWh.

Turbiny GE Haliade X w wersji 13 MW mają trafić m.in. na największą na świecie morską farmę wiatrową Dogger Bank o docelowej mocy 3,6 GW, którą u wybrzeży Wielkiej Brytanii postawi norweski Equinor. Montaż pierwszych turbin ma się rozpocząć w roku 2023.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.