Nordex wprowadza elektrownię wiatrową o mocy 6 MW

Nordex wprowadza elektrownię wiatrową o mocy 6 MW
Nordex

Kolejni producenci elektrowni wiatrowych wprowadzają na rynek lądowe turbiny o coraz większej mocy, przekraczającej już 6 MW. Teraz do tego grona dołącza Nordex, który zapewnia, że jego nowa turbina będzie produkować o 7 proc. więcej energii niż turbina o mocy 5 MW. Nowa elektrownia wiatrowa Nordex została zaprojektowana tak, aby w określonych warunkach mogła pracować nawet przez 35 lat. 

W ubiegłym roku GE zapowiedział, że wprowadzi na rynek przeznaczoną do pracy na lądzie turbinę wiatrową o mocy 6 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 164 metry, która ma produkować przeciętnie o 11 proc. więcej energii od modelu 5,3-158. W tej turbinie zostaną wykorzystane dwuczęściowe łopaty, co ma ułatwić ich transport i instalację, redukując koszty inwestycji.

Lądowe turbiny o mocy przekraczającej 6 MW ze średnicą łopat wirnika wynoszącą nawet ponad 170 metrów oferuje już Siemens Gamesa Renewable Energy.

REKLAMA

Z kolei pod koniec ubiegłego roku największy na świecie producent lądowych turbin pod względem zrealizowanych dostaw – duński Vestas – ogłosił, że pierwszą kilowatogodzinę energii wytworzył prototypowy egzemplarz jego najnowszej turbiny o jednostkowej mocy 6 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 162 metry.

Duńska firma zapewniła, że jej najnowsza turbina będzie produkować przeciętnie o 25 proc. więcej energii od modelu V150-4.2 MW.

Teraz do tej grupy dołącza niemiecki producent elektrowni wiatrowych Nordex, który zapowiedział wprowadzenie na rynek turbiny o mocy 6 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej 163 metry.

W porównaniu do turbiny o mocy 5 MW i takiej samej długości łopat nowa elektrownia wiatrowa o mocy 6 MW ma produkować do 7 proc. energii więcej.

REKLAMA

Mimo wyższej mocy o 1 MW nie zmieniła się wielkość gondoli w porównaniu do modelu 5 MW.

Podobnie jak model 5 MW, nowa turbina o mocy 6 MW ma być przeznaczona do zastosowania w lokalizacjach charakteryzujących się przeciętnymi warunkami wietrzności.

Nowa elektrownia wiatrowa ma pracować przez 25 lat, jednak Nordex zakłada wydłużenie czasu jej funkcjonowania w wybranych lokalizacjach nawet do 35 lat.

Niemiecki producent już zebrał pierwsze zamówienia na nową turbinę. Seryjna produkcja ma ruszyć jednak dopiero na początku 2023 r.

Do tej pory Nordex dostarczył do ponad 40 krajów elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ponad 35 GW. W ubiegłym roku niemiecka firma wypracowała sprzedaż na poziomie 4,6 mld euro. Nordex zatrudnia 8,5 tysiąca pracowników i posiada fabryki w Niemczech, Hiszpanii, Brazylii, Indiach, USA i Meksyku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.