Orlen wybrał doradcę finansowego dla projektu Baltic Power

Orlen wybrał doradcę finansowego dla projektu Baltic Power
Siemens Gamesa Renewable Energy
Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Firmy będą odpowiadały za pozyskanie finansowania umożliwiającego realizację projektu. Jego rozpoczęcie planowane jest na rok 2023, a uruchomienie produkcji energii ma nastąpić trzy lata później.

Do zadań Pekao Investment Banking i Green Giraffe będzie należało przede wszystkim opracowanie koncepcji pozyskania finansowania wraz z harmonogramem jej realizacji. Konsorcjum przygotuje również niezbędną dokumentację oraz nawiąże kontakty z potencjalnymi partnerami. 

– Wybrane konsorcjum łączy w sobie dwie kluczowe dla nas cechy – dogłębną znajomość polskiego rynku oraz wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu kapitału dla projektów morskich farm wiatrowych. Finansowanie wielkoskalowych inwestycje offshore to nadal nowe zagadnienie dla lokalnych instytucji finansowych. Połączenie wiedzy i doświadczenia obu podmiotów przełoży się na efektywne pozyskiwanie środków i wytyczy kierunki dla finansowania kolejnych tego typu inwestycji na Bałtyku – komentuje Jarosław Broda, prezes zarządu Baltic Power.

Orlen podkreśla w komunikacie, że wyłonione firmy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie doradztwa finansowego przy projektach energetycznych.

Pekao Investment Banking od ponad 20 lat świadczy usługi doradcze w zakresie opracowywania strategii finansowych oraz strukturyzacji i przeprowadzenia procesów pozyskiwania finansowania m.in. dla inwestycji energetycznych.

Natomiast Green Giraffe to międzynarodowa firma doradztwa finansowego, specjalizująca się w sektorze energetyki odnawialnej. Działając od 2010 roku, była zaangażowana w procesy pozyskiwania finansowania dla projektów o łącznej mocy wytwórczej ponad 100 GW, z których większość zlokalizowana jest w Europie. Doświadczenie doradcy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej obejmuje udział przy finansowaniu 30 projektów o łącznej mocy niemal 9 GW.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 GW to przedsięwzięcie realizowane przez PKN Orlen w partnerstwie z kanadyjską firmą Northland Power. Orlen posiada w spółce celowej Baltic Power 51 proc. udziałów, a Northland 49 proc. 

Obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, podkreśla w komentarzu na temat tej inwestycji, że o ile transformacja sektora energetycznego to nadal ogromne wyzwanie, to jednak projekty z obszaru OZE stają się coraz efektywniejsze kosztowo.

– Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest pozyskanie finansowania dla zeroemisyjnej energetyki. Nasze dotychczasowe doświadczenia z pozyskiwaniem środków na zielone projekty są bardzo dobre i widzimy, że inwestorzy chcą się w nie angażować. Świadczy o tym choćby ich ogromne zainteresowanie emisjami zielonych euroobligacji PKN Orlen. Projekt Baltic Power jest dobrym przykładem inwestycji, która przynosi korzyści zarówno dla inwestorów, Grupy Orlen,  jak i polskiej gospodarce – komentuje Daniel Obajtek.

redakcja@gramwzielone.pl

REKLAMA


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA