Największy producent elektrowni wiatrowych zamyka trzy fabryki

Największy producent elektrowni wiatrowych zamyka trzy fabryki
Vestas

Duński producent elektrowni wiatrowych Vestas, który jest jednocześnie największym dostawcą turbin na polski rynek wiatrowy, zapowiedział zamknięcie trzech fabryk, w których wytwarzał dotąd komponenty zarówno lądowych jak i morskich elektrowni wiatrowych. Pracę straci 640 osób, co stanowi około 2 proc. globalnego zatrudnienia duńskiego koncernu.

Optymalizacją i integracją produkcji duńska firma tłumaczy ogłoszone właśnie zamknięcie fabryk zlokalizowanych w Lauchhammer w Niemczech, w Esbjerg w Danii oraz w Viveiro w Hiszpanii.

W pierwszej z wymienionych fabryk Vestas miał stopniowo ograniczać produkcję od dwóch lat. Fabryka w Lauchhammer zajmowała się produkcją łopat do turbin V117 i V136. Pracowało w niej dotąd 460 osób, podczas gdy w całych Niemczech Vestas zatrudniał ostatnio 2,5 tys. osób. Teraz produkcja w tej fabryce ma zostać całkowicie wstrzymana już do końca tego roku.

REKLAMA

W duńskim zakładzie w Esbjerg Vestas zatrudniał 75 osób. Produkowano tam elementy morskich turbin V164 i V174. Zamknięcie tej fabryki ma wynikać z prognozowanego przez Vestasa przesunięcia popytu na takie turbiny poza Europę i planów zapewnienia lokalnych dostaw komponentów potrzebnych do ich budowy.

Produkcja w Esbjerg ma zostać zakończona w pierwszym kwartale przyszłego roku, a pracownicy mają zyskać możliwość przeniesienia do innych zakładów Vestasa na terenie Danii, gdzie producent zatrudnia obecnie w sumie około 5,9 tys. osób.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Fabryka w Viveiro zatrudniała natomiast 115 pracowników, którzy zajmowali się produkcją generatorów do turbin o mocy 2 MW, a także systemów kontrolnych do modelu morskiej turbiny V164. Vestas podkreśla, że zamknięcie hiszpańskiego zakładu, co ma nastąpić do końca 2021 r., podyktowane jest spadającym popytem na turbiny o mocy 2 MW. Obecnie na rynek lądowej energetyki wiatrowej zaczynają już trafiać lądowe turbiny o 3 razy większej mocy.

Do tej pory w Hiszpanii duńska firma zatrudniała ponad 2,2 tys. osób. W tym kraju Vestas posiada jeszcze fabrykę łopat wiatrowych, która znajduje się w Daimiel.

Po zamknięciu fabryk w Niemczech, Danii i Hiszpanii produkcję na rzecz Vestasa będzie nadal prowadzić 12 zakładów zlokalizowanych na terenie Europy – zarówno należących do duńskiej firmy jak i do jej partnerów.

– Dzisiejsza szybko postępująca transformacja energetyczna, szybkie wprowadzanie nowych produktów i ostatnia integracja naszego biznesu onshore i offshore sprawiają, że nasz łańcuch dostaw i produkcja muszą nadal ewoluować. O ile Vestas będzie nadal mocno obecny w Europie, jeśli chodzi o produkcję i serwis, to zawsze jest trudno podejmować decyzje, które negatywnie wpływają na naszych dobrych i ciężko pracujących kolegów w Vestas. Chcę podkreślić, że będziemy poszukiwać możliwości relokacji osób, których dotknie wstrzymanie produkcji w Lauchhammer, Viveiro i Esbjerg – komentuje Tommy Rahbek Nielsen, COO duńskiej firmy.

W ubiegłym roku duńska firma informowała, że zwolni około 400 pracowników, a także zredukuje o 10 proc. pensje kadry kierowniczej, tłumacząc to optymalizacją oferty i niepewnością w związku z pandemią koronawirusa.

Zwolnienia miały objąć głównie kadrę duńskich fabryk Vestasa. Zapowiedziane wówczas zamknięcie zakładów w Aarhus i Lem miało związek z zakończeniem produkcji turbiny o mocy 3 MW i średnicy łopat wirnika 138 metrów. 

Wcześniej, pod koniec 2018 roku, Vestas ogłosił, że zwolni 400 pracowników. W 75-procentach zwolnienia miały dotyczyć etatów tworzonych w naszej części Europy, a pracę miały stracić głównie „białe kołnierzyki”. Około 60 proc. zwolnień miało dotyczyć oddziałów w Danii i Niemczech, w tym przewidziano redukcję 80 etatów w fabryce Vestasa w duńskim Hammel.

Mimo kolejnych zwolnień w ostatnim roku Vestas powiększył globalną liczbę pracowników – z około 25,5 tys. w połowie zeszłego roku do ponad 29 tys. obecnie.

Vestas to od lat największy producent elektrowni wiatrowych. Duńska firma do tej pory dostarczyła turbiny wiatrowe o łącznej mocy aż 140 GW do inwestycji realizowanych w 85 krajach. Poza tym Vestas odpowiada za serwis turbin o łącznej mocy ponad 120 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o