W Niemczech zawaliła się ogromna elektrownia wiatrowa

W Niemczech zawaliła się ogromna elektrownia wiatrowa
Nordex

Na farmie wiatrowej koło Dortmundu doszło do zawalenia się jednej z elektrowni wiatrowych, która została uruchomiona zaledwie kilka miesięcy temu. Na ziemię runęła gondola i łopaty wiatraka.

Kilka dni temu na farmie wiatrowej położonej w pobliżu miejscowości Haltern am See w landzie Nadrenia Północna-Westfalia zawaliła się jedna z dwóch zainstalowanych na miejscu elektrowni wiatrowych Nordex o jednostkowej mocy 4,5 MW i średnicy łopat wirnika 149 metrów.

To jedna z najnowszych i największych elektrowni wiatrowych w ofercie niemieckiego producenta, który do tej pory dostarczył na ponad 40 rynków turbiny o łącznej mocy przekraczającej 35 GW.

REKLAMA

Elektrownia wiatrowa, która zawaliła się w Haltern am See, została zainstalowana na hybrydowej, betonowo-stalowej wieży liczącej 164 metry.

Instalacja elektrowni wiatrowej została przeprowadzona w styczniu br. Wytwarzanie energii rozpoczęto dwa miesiące później. 

Współwłaścicielem inwestycji złożonej z dwóch elektrowni wiatrowych Nordex N149/4500 jest spółka komunalna z Haltern am See. Koszt projektu wyniósł 10,8 mln euro. 

REKLAMA

Turbiny miały produkować co roku około 23 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu dla około 6,6 tys. niemieckich, trzyosobowych gospodarstw domowych.

W wyniku zawalenia się elektrowni wiatrowej nikt nie ucierpiał. Na razie nie są znane przyczyny wypadku.

W ubiegłym roku w tym samym regionie doszło do wypadku z udziałem innej, zainstalowanej w 2015 roku elektrowni wiatrowej Nordex, od której oderwała się łopata o długości 114 metrów. Przyczyną tamtej awarii miała być usterka fabryczna. Po wypadku elektrownia wiatrowa została wyposażona w trzy nowe łopaty i wznowiła pracę po ośmiu miesiącach.

Lokalne media, które opisały zawalenie się elektrowni wiatrowej zainstalowanej w pobliżu Haltern am See, powołują się na dane stowarzyszenia branży wiatrowej Bundesverband WindEnergie (BWE), według którego w Niemczech działa obecnie już niemal 30 tys. elektrowni wiatrowych, których łączna moc sięga 55,7 GW.

Dane BWE wskazują, że od 2005 roku doszło w Niemczech do sześciu podobnych przypadków całkowitego zawalenia się elektrowni wiatrowych. Wszystkich wypadków, w tym polegających na awariach pojedynczych łopat wiatrowych, w ciągu ostatnich 15 lat miało być w sumie 34.   

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.