Brytyjczycy przejmują kolejne farmy wiatrowe w Polsce

Brytyjczycy przejmują kolejne farmy wiatrowe w Polsce
Octopus Renewables

Brytyjska grupa Octopus Renewables, która należy do największych inwestorów w europejskim sektorze odnawialnych źródeł energii, realizuje kolejne inwestycje na polskim rynku OZE.

Działający na rynku odnawialnych źródeł energii od 2010 roku Octopus Renewables stał się jednym z największych inwestorów w europejskiej energetyce wiatrowej i fotowoltaice. Brytyjczycy zarządzają obecnie instalacjami o łącznej mocy 2,8 GW, które w skali roku mają wytwarzać łącznie około 4,8 TWh energii elektrycznej.  

Wartość aktywów należących do brytyjskiej firmy ma sięgać obecnie 3 mld funtów.

REKLAMA

Do tej pory Octopus Renewables inwestował w OZE głównie w Wielkiej Brytanii i Francji, a w tym roku do kilku europejskich rynków, na których jest jeszcze aktywna brytyjska firma, dołączyła Polska.

Kilka miesięcy temu Octopus Renewables poinformował o przejęciu od szwedzkiego dewelopera OX2 zlokalizowanego w województwie mazowieckim projektu farmy wiatrowej Huszlew, na którą złoży się 15 turbin o jednostkowej mocy 3 MW i średnicy łopat wirnika 117 metrów – model Nordex N117/3000. Turbiny zostaną zainstalowane na wieżach o wysokości 120 metrów.

Farma wiatrowa Huszlew ma być gotowa w 2023 roku i będzie produkować w skali roku około 130 GWh energii elektrycznej. Po uruchomieniu produkcji energii OX2 będzie odpowiadać za techniczne i komercyjne zarządzanie tym projektem.

Teraz Octopus Renewables przejmie zlokalizowane w naszym kraju projekty farm wiatrowych Krzęcin i Kuślin, które są rozwijane przez firmę Sevivon Sp. z o.o. należącą do niemieckiej grupy PNE.

Na obie inwestycje złoży się 20 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 58,8 MW.

Koszt tych inwestycji ma sięgnąć w sumie około 100 mln euro. Kredyty na ich realizację przyznały Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz BayernLB.

REKLAMA

Farma wiatrowa Krzęcin powstaje w północno-zachodniej części Polski i złoży się na nią osiem turbin Nordex o jednostkowej mocy 2,4 MW i długości łopat wirnika wynoszącej 117 metrów.

Budowa farmy wiatrowej wraz z infrastrukturą przyłączeniową, w tym liczącymi 20 km kablami średniego napięcia, rozpoczęła się przed rokiem. Projekt ma być gotowy do końca tego roku.

Druga farma wiatrowa, którą przejmuje Octopus Renewables, czyli projekt Kuślin, będzie się składać z 12 turbin Vestasa o jednostkowej mocy 3,3 MW i długości łopat wirnika 126 metrów. Uruchomienie tej farmy wiatrowej ma nastąpić w połowie przyszłego roku.

Dla PNE będzie to kolejna transakcja na polskim rynku wiatrowym. Wcześniej niemiecki deweloper zrealizował i sprzedał m.in. jedną z największych farm wiatrowych w naszym kraju.

Projekt o nazwie Jasna o mocy 132 MW został sfinalizowany w marcu tego roku, a jeszcze przed rozpoczęciem budowy inwestycja została sprzedana niemieckiej firmie Stadtwerke München.

Na farmę wiatrową Jasna składa się 39 turbin Vestas o jednostkowej mocy 3,3 MW oraz 3,45 MW i długości łopat wirnika 126 metrów.

Rok wcześniej PNE oddało do użytku położoną w północno-wschodniej Polsce farmę wiatrową Barwice o mocy 42 MW, na którą składa się 14 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 3 MW i średnicy łopat wirnika 113 metrów. Obecnie właścicielem farmy wiatrowej Barwice jest Wirtgen Invest Energy GmbH.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.