Francuski deweloper uruchomił trzy farmy wiatrowe w Polsce

Francuski deweloper uruchomił trzy farmy wiatrowe w Polsce
Akuo Energy

Działający na rynku odnawialnych źródeł energii francuski deweloper Akuo Energy oddał do użytku swoje pierwsze farmy wiatrowe w naszym kraju jedną zlokalizowaną na Śląsku oraz dwie na Pomorzu.

W obecności ambasadora Francji w Polsce, Frederica Billeta, deweloper Akuo Energy dokonał uroczystego otwarcia farmy wiatrowej, która znajduje się w Wielowsi koło Gliwic.

Na farmę wiatrową Wielowieś składają się turbiny Vestas o jednostkowej mocy 2 MW oraz średnicy łopat wirnika 110 metrów. Roczna produkcja energii szacowana jest na 193 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Oprócz farmy wiatrowej na Śląsku, francuski deweloper uruchomił także dwie inne farmy wiatrowe zlokalizowane w północnej części Polski, na terenie województwa pomorskiego.

Poza turbinami dla projektu na Śląsku Vestas dostarczył do polskich inwestycji Akuo Energy jeszcze 11 turbin Vestas V110-2.0 MW, 19 turbin V136-3.45 MW o średnicy łopat wirnika 136 metrów i jednostkowej mocy 3,45 MW, a także jedną turbinę V126-3.45 MW.

W sumie Akuo Energy oddał do użytku w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy 132 MW, które będą składać się z 53 turbin.

REKLAMA

Wszystkie farmy wiatrowe mają wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 200 tys. gospodarstw domowych i przyczynią się do ograniczenia emisji CO2 o około 300 tys. ton rocznie.

Energia wytwarzana przez te farmy wiatrowe zostanie objęta rozliczeniami w ramach systemu aukcyjnego.

W finansowanie inwestycji wiatrowych Akuo Energy zaangażował się fundusz Mirova Eurofideme 4, a także konsorcjum banków BNP Paribas, Commerzbank oraz mBank.

Chociaż na polskim rynku Akuo Energy jest obecne od 2008 r. i realizuje także projekty biogazowe i fotowoltaiczne, są to dopiero pierwsze sfinalizowane inwestycje francuskiej firmy w naszym kraju.

Zatrudniający ponad 350 pracowników francuski deweloper zbudował lub jest w trakcie budowy odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 1,3 GW. Wartość tych inwestycji sięga w sumie 2,6 mld euro. W dodatku Akuo posiada 5 GW w projektach rozwijanych w 15 krajach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.