EDPR zainwestuje na Wyspach 13 mld funtów

EDPR zainwestuje na Wyspach 13 mld funtów
EDPR

Portugalski deweloper odnawialnych źródeł energii EDPR poinformował, że chce zainwestować na brytyjskim rynku OZE do końca tej dekady kwotę 13 mld funtów. Obok posiadanych dotąd projektów morskich farm wiatrowych portugalska firma zainwestuje na Wyspach w budowę farm wiatrowych na lądzie oraz elektrowni fotowoltaicznych.

Portugalski EDPR, będący czwartym największym na świecie producentem energii ze źródeł odnawialnych, planuje w najbliższych latach przeprowadzić w Wielkiej Brytanii inwestycje o łącznej wartości 12,86 miliarda funtów, czyli około 70 mld złotych.

Tę kwotę należy doliczyć do wartości inwestycji już dokonanych przez Ocean Winds. To joint-venture kontrolowane 50/50 przez EDPR i francuską grupę Engie, które zostało powołane w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Ocean Winds zainwestowało już 2,65 miliarda GBP w projekty morskich farm wiatrowych Moray East i Moray West.

REKLAMA

Licząca 100 turbin farma wiatrowa Moray East, o łącznej mocy zainstalowanej 950 MW, jest największą farmą wiatrową w Szkocji. Projekt uzyskał wsparcie w formie kontraktu na różnicę (Contract for Difference) i obecnie znajduje się na ostatnim etapie budowy. Niedawno zainstalowano ostatnią turbinę wiatrową, a rozruch i oddanie do eksploatacji mają nastąpić w kwietniu 2022 r.

Moray West to projekt morskiej farmy wiatrowej o mocy zainstalowanej około 900 MW, dla której Ocean Winds ma się ubiegać o przyznanie kontraktu różnicowego podczas kolejnej rundy zaplanowanej na początek 2022 r.

REKLAMA

Projekt znajduje się obecnie w fazie negocjacji umowy dotyczącej łańcucha zaopatrzenia, a Ocean Winds już zabezpieczyło preferencyjną ofertę z wiodącym dostawcą turbin wiatrowych. Rozpoczęcie prac budowlanych jest zaplanowane na rok 2022. Szacuje się, że farma Moray West będzie wymagała dodatkowych nakładów kapitałowych w kwocie 2,2 miliardów GBP w ciągu nadchodzących 3-4 lat.

Ocean Winds oczekuje również na ogłoszenie wyników kolejnej rundy przyznawania praw dzierżawy na szkockich wodach terytorialnych, w której spółka złożyła oferty na maksymalnie 9 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych, zarówno stacjonarnych, jak i pływających. Spółka liczy na zabezpieczenie obszarów umożliwiających budowę co najmniej 3,9 GW nowych mocy. Nakłady inwestycyjne wyniosłyby około 10 miliardów GBP.

EDPR działa na Wyspach także w obszarze lądowej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. W lipcu ubiegłego roku portugalska grupa zapowiedziała nabycie dwóch portfeli projektów o łącznej prognozowanej mocy zainstalowanej 544 MW. 

W następstwie tych transakcji portugalski deweloper planuje zainwestować blisko 660 milionów GBP. Ponadto EDPR ma prowadzić negocjacje z lokalnymi firmami dotyczące nabycia kolejnych projektów wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 200 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.