J. Gajowiecki: Nowi ministrowie dają nadzieję na zmianę zasady 10H

J. Gajowiecki: Nowi ministrowie dają nadzieję na zmianę zasady 10H
Janusz Gajowiecki

Anna Moskwa oraz Piotr Nowaknowo zaprzysiężeni ministrowie klimatu oraz rozwoju i technologii  budzą ogromne nadzieje całej branży wiatrowej na odblokowanie 10H oraz jasne regulacje dotyczące morskich farm na Bałtyku. Doświadczenia i wiedzy im nie brakuje, oby wystarczyło im także czasu wśród mnogości niezałatwionych spraw i tematów, jakie zostawili im poprzednicypisze Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W ostatnich dniach zaprzysiężono nowych ministrów. Zmiany nastąpiły między innymi w dwóch ministerstwach kluczowych dla całej branży energetycznej, szczególnie wiatrowej. Szefową Ministerstwa Klimatu i Środowiska została Anna Moskwa, a Ministerstwa Rozwoju i technologii – Piotr Nowak. Nie ulega wątpliwości, że są to osoby mocno osadzone w świecie biznesu, a także polskiej polityki, gdyż oboje piastowali stanowiska podsekretarzy stanu w Ministerstwach zaledwie kilka lat temu.

Resort klimatu na czele z Anną Moskwą dobrze rokuje dla niedopiętych regulacji prawnych związanych z morską energetyką wiatrową. Właśnie tam zostaną podjęte kluczowe decyzje o zmianach w przyjętej na początku roku ustawie offshore oraz pozostałych rozporządzeniach, które budzą wątpliwości interesariuszy.

REKLAMA

Warto wspomnieć, że przed objęciem funkcji ministra, Anna Moskwa była członkiem zarządu Baltic Power, spółki PKN Orlen i Northland Power, która buduje jedną z pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku. Pani Minister zna zatem bolączki inwestorów i doskonale zdaje sobie sprawę z roli, jaką odegra morska energetyka wiatrowa w polskiej gospodarce. Nie mam wątpliwości, że wreszcie zaległe sprawy zostaną właściwe zamknięte, a branża OZE nadal będzie prowadzić merytoryczny dialog i współpracę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

REKLAMA

Z kolei w Ministerstwie Rozwoju i Technologii czeka na nowelizację tzw. ustawa odległościowa, która od 2016 roku skutecznie blokuje nowe lokalizacje dla lądowych farm wiatrowych. Pomimo społecznego poparcia dla wznoszenia nowych instalacji, jak wynika z najnowszego sondażu Europejskiego Funduszu Klimatycznego, aż 70 proc. Polaków popiera budowę elektrowni w okolicy ich miejsca zamieszkania, potencjał wiatru na lądzie marnuje się.

Mówiąc głosem całej branży, żywię ogromne nadzieje na racjonalne podejście Pana Ministra Nowaka do zagadnienia, które spędza sen z powiek całej branży wiatrowej.

Nie bez znaczenia jest także objęcie funkcji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przez Artura Sobonia. To polityk, który zna problemy polskiej energetyki i konsekwentnie dąży do przeprowadzenia bezpiecznej i odpowiedzialnej transformacji energetycznej w naszym kraju. Jako pełnomocnik rządu do spraw górnictwa węglowego wykazał się ogromną skutecznością w działaniu, doprowadzając do podpisania porozumienia w sprawie wygaszania kopalni do 2049 roku. Jako branża liczymy na jego zaangażowanie, tym razem w kwestie prężnie rozwijających się źródeł odnawialnych, których rozwój jest naturalnym następstwem źródeł konwencjonalnych.

Janusz Gajowiecki, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.