OX2 buduje kolejną farmę wiatrową w Polsce

OX2 buduje kolejną farmę wiatrową w Polsce
OX2

Polski oddział szwedzkiego dewelopera odnawialnych źródeł energii rozpoczyna kolejną inwestycję wiatrową. Docelowo zainstaluje 7 turbin o łącznej mocy ponad 24 MW na terenie gminy Kraśnik w województwie lubelskim.

OX2 nabyła projekt farmy wiatrowej Kraśnik w listopadzie 2020 roku, a obecnie jako inwestor zastępczy realizuje prace budowlane w formule „pod klucz” w ramach umowy zawartej z funduszem Equitix.

Generalny wykonawca, firma Electrum, rozpoczął już przygotowania do budowy. Inwestycja zacznie się od zainstalowania podstacji energetycznej. Znajdzie się ona w sąsiedztwie obecnej stacji GPZ Budzyń należącej do lubelskiego oddziału PGE Dystrybucja.

REKLAMA

Następnie zostaną przygotowane drogi dojazdowe do elektrowni i przyłączone kable podziemne. Z infrastruktury drogowej po zakończeniu inwestycji korzystać będą także mieszkańcy gminy.

Turbiny Vestas na pokładzie

Trzeci etap inwestycji przewiduje postawienie fundamentów i montaż elektrowni wiatrowych Vestas o jednostkowej mocy 3,45 MW, średnicy łopat wirnika liczącej 126 metrów i wysokości całkowitej 200 m.

Dostawy elementów turbin są planowane na ten rok. Wiatraki powstaną w sąsiedztwie miejscowości Dąbrowa-Bór, a czas budowy farmy przewidziano na około dwa lata.

Farma wiatrowa Kraśnik powinna zostać oddana do użytku w 2024 roku i będzie produkować rocznie około 79 GWh energii elektrycznej. Później OX2 będzie odpowiadać za techniczne i komercyjne zarządzanie projektem.

REKLAMA

Farmy wiatrowe OX2 w Polsce

Farma wiatrowa Kraśnik to czwarty projekt wiatrowy – obok Sulmierzyc, Grajewa i Huszlewa – przy którym OX2 rozpoczyna prace budowlane w ciągu niespełna półtora roku. Obecnie firma jest w trakcie budowy czterech farm wiatrowych o mocach między 20 MW a 45 MW.

Pierwsza farma wiatrowa OX2 w Polsce została oddana do użytku pod koniec ubiegłego roku. Farma wiatrowa Żary posiada moc 21 MW i składa się na nią 7 turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 3 MW i średnicy łopat wirnika 117 metrów – model Nordex N117/3000 – o wysokości piasty 121,5 metra. Roczna produkcja energii jest przewidziana na 66 GWh.

Projekt wiatrowy znajdujący się na terenie województwa lubuskiego został już przekazany nowemu właścicielowi – funduszowi MEAG Munich Ergo Asset Management GmbH.

Szwedzki deweloper rozwija farmy wiatrowe, działając na rynku już od 17 lat. W tym czasie firma zrealizowała obiekty o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie około 2,5 GW w Szwecji, Finlandii, Norwegii oraz Polsce na rzecz inwestorów takich jak Allianz, Ardian oraz IKEA. W latach 2014-2020 OX2 zrealizował w Europie więcej lądowych inwestycji wiatrowych niż jakikolwiek inny deweloper.

Obecnie OX2 zaczyna realizację swoich pierwszych farm fotowoltaicznych, które powstaną w naszym kraju. Budowa elektrowni PV o mocy 90 MW w woj. opolskim oraz 28 MW na granicy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

OX2 przymierza się także do rozwoju morskich farm wiatrowych – w tym mających powstać w polskiej części Bałtyku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.