KNF zatwierdził prospekt dewelopera OZE

KNF zatwierdził prospekt dewelopera OZE
Vortex Energy

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt planującej wejście na Giełdę Papierów Wartościowych spółki Vortex Energy S.A., która należy do najstarszych firm na polskim rynku odnawialnych źródeł energii.

Vortex Energy S.A. szacuje, że wpływy netto z emisji nowych akcji wyniosą do 150 mln zł. Środki pozyskane w IPO zostaną przeznaczone realizację celów spółki związanych z rozwojem portfela projektów OZE.

Rolę pełniącego funkcję firmy inwestycyjnej pośredniczącej w ofercie publicznej i prowadzącego księgę popytu wśród inwestorów instytucjonalnych pełnić będzie Santander Bank Polska S.A.

REKLAMA

Jak podkreśla Maciej Pepliński, prezes Vortex Energy S.A. zatwierdzenie prospektu umożliwi spółce rozpoczęcie pierwszej oferty publicznej.

Polska stoi u progu wielkiej transformacji energetycznej, a my chcemy jak najpełniej wykorzystać związane z tym rynkowe szanse. Wejście na GPW to kolejny ważny krok w życiu spółki. IPO pozwoli nam zdynamizować nasz rozwój i zwiększyć skalę działalności. Wierzymy, że wraz z nowymi Akcjonariuszami będziemy dalej rozwijać projekty OZE oraz sukcesywnie powiększać posiadany pipeline projektów farm fotowoltaicznych i parków wiatrowych – mówi Maciej Pepliński.

Vortex Energy jest jednym z pionierów sektora OZE w Polsce i posiada ponad 18-letnie doświadczenie w zakresie rozwoju projektów farm fotowoltaicznych i wiatrowych na terenie Polski i Niemiec.

Obecnie działalność Vortex Energy koncentruje się wyłącznie na terenie Polski. Grupa świadczy szeroki wachlarz usług: od planowania i rozwoju, poprzez budowę oraz zarządzanie techniczne, aż po sprzedaż i zakup projektów na rynku OZE.

REKLAMA

Od początku istnienia grupy łączna moc zrealizowanych przez nią projektów w Polsce i w Niemczech wynosi ponad 425 MW, z czego około 320 MW powstało w Polsce.

Aktualnie Vortex Energy posiada w swoim portfolio OZE na różnym etapie rozwoju o łącznej mocy około 12,7 GW, z czego ok. 1,4 GW stanowią projekty farm wiatrowych oraz ok. 11,3 GW projekty farm fotowoltaicznych. Około 1,7 GW ma zabezpieczone tytuły prawne do gruntów, w tym projekty o mocy 878 MW są na etapie uzyskiwania warunków przyłączenia.

Ponadto spółka ma obecnie kilkadziesiąt projektów gotowych do budowy na terenie Polski. Są to projekty farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 172 MW, w tym 103 MW to projekty farm wiatrowych, a 69 MW to projekty solarne.

Spółka chce, aby jej projekty farm wiatrowych uwzględniały wykorzystanie turbin o mocy od 4 do 6 MW, zamiast wykorzystywanych powszechnie w Polsce dotychczas turbin wiatrowych o mocy ok. 2-3,5 MW. Budowę pierwszych w Polsce farm wiatrowych z turbinami o zwiększonych parametrach grupa planuje rozpocząć jeszcze w tym roku.

Vortex Energy zakłada, że docelowo do 2025 roku w swoim portfelu pozostawi farmy wiatrowe o łącznej mocy około 100 MW oraz elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 20-25 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.